Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO) potrzebujemy zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, w tym przechowywanych odpowiednio w plikach cookies Dowiedz się więcej na temat polityki cookies
Klikając przycisk „Przejdź dalej” lub zamykając to okno za pomocą przycisku „x” wyrażasz zgodę na zasadach określonych poniżej:
Zgadzam się na przechowywanie w urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przez ze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach dostosowania do potrzeb poprawy bezpieczeństwa, statystycznych i reklamowych. Możesz zmienić ustawienia obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Korzystając z naszych stron bez zmiany tych ustawień wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej na temat ochrony danych osobowych

Zakmnij Zakmnij
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Loading script and Flickr images

Informacje prasowe

Z gośćmi ze Szkocji o wspólnej historii

Wizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

Otwarcie wystawy fotografii poświęconej polskim żołnierzom, którzy szkolili się w Szkocji w czasie II wojny światowej odbyło się w poniedziałek (6 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. W uroczystości uczestniczyli nasi goście z zaprzyjaźnionego szkockiego regionu Fife, a także Sybiracy i młodzież z regionu.

 

- Dzisiejsze wydarzenie potwierdza jak silne i serdeczne związki istnieją między Szkotami i Polakami. Naszą współpracę z regionem Fife zaczynaliśmy od projektów unijnych dotyczących osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Obecnie prowadzimy bogatą współpracę kulturalną - ostatnio w Fife ze swoim recitalem wystąpił Rafał Blechacz, teraz czekamy na rewizytę artystów szkockich. W przygotowaniu są projekty z zakresu współpracy gospodarczej, liczymy również na wspólne przedsięwzięcia naukowców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas pobytu w naszym regionie (5-8 listopada) sześcioosobowa grupa radnych i urzędników z regionu Fife, z przewodniczącym rady regionu Jimem Leishmanem na czele odwiedzi także między innymi Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, Młyn Wiedzy oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, zwiedzi też Muzeum Piernika, toruńską Starówkę i Ciechocinek. Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać o perspektywach wspólnych działań w dziedzinie kultury, promocji obu regionów poprzez sport i turystykę, projektach INTERREG oraz doświadczeniach w zakresie wspierania inwestorów.

 

Otwarta w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim (hol na II  piętrze) wystawa fotografii „Polskie Drogi do Wolności” poświęcona jest liczącemu 3,5 tysiąca oficerów i 11 tysięcy żołnierzy I Korpusowi Polskiemu przebywającemu w Szkocji w latach 1940-1947. Dedykowano ją polskim żołnierzom, którzy na szkockiej ziemi przygotowywali się do walki na frontach II wojny światowej oraz wszystkim niosącym pomoc i wsparcie. Wśród nich byli także tzw. Ciechociemni – spadochroniarze szkoleni w celu prowadzenia walki na terenie okupowanego kraju. Wkrótce wystawa prezentowana będzie także w Szkocji.

 

- Chcemy podziękować Cichociemnym – dzielnym żołnierzom, którzy szkolili się w naszym regionie Fife i których część powróciła do Polski, by walczyć o wolność – powiedział podczas uroczystości przewodniczący Jim Leishman – Generał Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród Cichociemnych - była wspaniałą osobą. Generał Sosabowski również był niezwykłym człowiekiem oraz wspaniałym dowódcą. Jesteśmy wdzięczni za jego wkład w wysiłek Zjednoczonego Królestwa podczas II wojny światowej.

 

- Drogi polskich żołnierzy były bardzo różne. Ale kiedy trafili do Szkocji znaleźli tam kawałek swojej ojczyzny. Dla wielu z nich to była nowa ojczyzna. Wystawa w jakimś stopniu pokazuje ten nastrój. Poza bojowymi działaniami, poza tym, co żołnierze robią na co dzień, czyli ćwiczą i przygotowują się do tej najważniejszej odpowiedzialności, chcieliśmy pokazać również ich normalne, naturalne życie – tłumaczy Grzegorz Borek, autor wystawy i pełnomocnik zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej.

 

W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli także krewni żołnierzy stacjonujących w Fife, członkowie toruńskiego oddziału Związku Sybiraków oraz młodzież z Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i VI Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. O wojennych losach swoich bliskich opowiedziała uczestnikom spotkania Danuta Szelatyńska, której trzej bracia oraz ojciec spotkali się w obozie w Szkocji.

 

- Sybiracy przeszli wyjątkowe piekło – począwszy od tego, że zostali zesłani w nieznane, a kończąc na wojnie z Niemcami. Część z nich zdążyła dołączyć do Armii Andersa, a ci którzy nie zdążyli przeszli do Armii Wojska Polskiego pod zarządem radzieckim. Dzisiaj są tutaj razem z młodzieżą. Dwie szkoły w Toruniu prowadzą klasy historyczne, kształcące równocześnie patriotyczne wychowanie i Sybiracy mają w tym olbrzymi udział – powiedział przewodniczący toruńskiego oddziału Związku Sybiraków  Jan Myrcha.

 

- Jako fundacja we wrześniu tego roku przyjęliśmy imię cichociemnego absolwenta naszej szkoły, Waldemara Szwieca. Z naszej szkoły był jeszcze jeden cichociemny, którego problemem było to, że jego samolot, który już był nad krajem, został zawrócony z związku ze zmianą rozkazów. W wyniku naszych poszukiwań zidentyfikowaliśmy w sumie 12 cichociemnych z naszego województwa. Chcemy o nich coraz więcej mówić – dodaje Piotr Olecki, prezes Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

 

Informacja o Wojsku Polskim w Szkocji podczas II wojny światowej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2017 r.

 

Wizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
BIP Kujawsko-Pomorskie konstelacje dobrych miejsc