Rok Rzeki Wisły
Konferencja naukowa, regaty wioślarskie, inscenizacja bitwy oraz wernisaż wystawy zainaugurowały 19 października w Toruniu ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły 2017. Wydarzenia współorganizowane przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Torunia wpisują się w obchodzoną w tym roku 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.
Rok Rzeki Wisły będziemy obchodzić decyzją Sejmu RP. Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo – czytamy w przyjętej przez posłów uchwale.
Ogólnopolska inauguracja przyszłorocznych obchodów odbyła się 19 października w Toruniu była połączona z obchodami 550. rocznicy II Pokoju Toruńskiego – wydarzenia związanego z historią Wisły i handlu rzecznego. Wśród uczestników byli m.in. Wielki Mistrz Zakonu Najświętszej Marii Panny dr Bruno Platter oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Samorząd województwa reprezentowali przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
Wydarzenia rozpoczęła konferencja naukowa ,,Wisła – wczoraj, dziś i jutro” w Urzędzie Marszałkowskim. W programie znalazły się wręczenie odznaczeń (m.in. Medal Wiślany), referaty na temat wykorzystania potencjału Wisły przygotowane przez pracowników naukowych UMK w Toruniu, UKW w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Gdyni oraz przedstawicieli Związku Miast Nadwiślańskich i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Sesja inauguracyjna odbyła się w południe w Dworze Artusa. Podczas spotkania poznaliśmy ideę obchodów Roku Rzeki Wisły oraz programy przygotowane przez poszczególne regiony. Wykład ,,II Pokój Toruński, jego rola historyczna i wpływ na rozwój żeglugi wiślanej” wygłosił prof. Roman Czaja.
Przy Bulwarze Filadelfijskim odbyły się regaty wioślarskie. W zawodach wzięły udział ósemki młodzików BTW Bydgoszcz i AZS UMK Toruń oraz ósemki seniorów ASZS UMK i Lotto Bydgostia. Kolejnym wydarzeniem była inscenizacja bitwy na Wiśle oraz zaprzysiężenia II pokoju toruńskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych a także symboliczne otwarcie wolnego flisu.
W Ratuszu Staromiejskim odbył się wernisaż wystawy ,,550. Rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego”, na której można zobaczyć ekspozycję oryginału dokumentu II pokoju toruńskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
19 października 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 20 października 2016 r.