Pamiętamy o księdzu Jerzym
Obchodzimy 32. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wczoraj (17 października) w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone” przygotowany przez Tomasza Kamińskiego, kolejne wydarzenia dziś we Włocławku (18 października) i w środę w Bydgoszczy (19 października).
Górsk
Niedzielne (16 października) obchody w Górsku rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele. Odbyło się także uroczyste poświęcenie i otwarcie sali dydaktycznej im. Marianny Popiełuszko oraz procesja z relikwiami błogosławionego, z udziałem orkiestry, harcerzy oraz zaproszonych gości, na miejsce uprowadzenia w lasku w Górsku. Po niej odbyła się modlitwa przy krzyżu.
W poniedziałek (17 października) w kościele w Górsku odbyła się kolejna odsłona koncertu „Dobro nieskończone” przygotowanego przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpili Paweł Kowalski, Natalia Braciszewska, Michał Maciudziński, Nina Koziołocka, Patrycja Kuś i Paulina Brzozowska.
Włocławek
Uroczystości przy włocławskiej tamie oraz w Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku odbędą się we wtorek (18 października, początek o godzinie 16). W programie między innymi złożenie wieńców, procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego, uroczysta eucharystia oraz zwiedzanie Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Bydgoszcz
Obchody rocznicowe w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy rozpoczął 9 października bieg sztafetowy. W środę (19 października, godzina 17.30) odbędzie się procesja różańcowa, a po niej msza o kanonizację błogosławionego. W niedzielę (23 października) z kościoła wystartuje III Pielgrzymka Rowerowa na trasie Bydgoszcz-Górsk-Toruń-Włocławek, zorganizowana przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej Rowerowa Brzoza. Tego dnia odbędzie się też msza o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego pod przewodnictwem biskupa Jan Tyrawy, transmitowana przez TV Polonia.
Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 października 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 18 października 2016 r.