Gaudeamus na toruńskiej Alma Mater
Społeczności uczelniane w całym kraju rozpoczęły nowy rok akademicki. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (1 października) w uroczystej inauguracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas której tytuł doktora honoris causa UMK odebrała teoretyk prawa i była polska premier profesor Hanna Suchocka.
– Dla każdego regionu uniwersytet jest ośrodkiem najsilniej oddziaływującym na jego rozwój. Otwiera jego globalne perspektywy, dostarcza innowacji dla gospodarki i światłych mieszkańców, którzy stanowią o jakości i poziomie życia społecznego oraz gospodarczego. Podobnie jest i w naszym województwie, za co, jako marszałek województwa, pragnę dziś serdecznie podziękować – mówił podczas wystąpienia marszałek Piotr Całbecki.
- Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas uroczystości w UMK (tekst)
-
Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas uroczystości w UMK (audio)
Immatrykulację studentów poprzedziło wystąpienie rektora UMK profesora Andrzeja Sokali. Uroczystość uświetnił wykład „Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej” profesor Hanny Suchockiej. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa jest prawniczką związaną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 1992 roku jako pierwsza kobieta w historii Polski objęła stanowisko prezesa Rady Ministrów, kilkukrotnie zasiadała w ławach sejmowych. Pełniła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w latach 1991-2016 była członkinią komisji weneckiej. Aktywnie współpracuje z toruńskim uniwersytetem.
UMK jest największą i notowaną najwyżej w rankingach wyższą uczelnią w naszym regionie. Studiują tu obecnie blisko 20 tysięcy studentów, w tym blisko tysiąc z zagranicy. Uniwersytet zatrudnia ponad 2 300 nauczycieli akademickich, w tym 278 profesorów „belwederskich” i drugie tyle profesorów nadzwyczajnych. Kształci na 116 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia, 25 rodzajach studiów doktoranckich oraz 42 kierunkach studiów podyplomowych.
Nowy rok akademicki zainaugurują w najbliższym czasie także pozostałe publiczne uczelnie wyższe w regionie – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku we wtorek (5 października), dzień później (6 października) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, a w przyszłym tygodniu, w piątek (12 października) Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W publicznych i prywatnych wyższych uczelniach w Kujawsko-Pomorskiem studiuje blisko 60 tysięcy osób, w całym kraju ponad 1 milion 200 tysięcy.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
1 października 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 4 października 2021 r.