Pamięć historii buduje wspólnotę
100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W całym regionie oddajemy hołd bohaterom tamtego czasu, którzy wywalczyli niepodległość, a potem odbudowywali Rzeczpospolitą. W Toruniu na uroczystej wspólnej sesji zebrały się w miniony piątek (10 stycznia) sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a wieczorem w Bydgoszczy odbył się galowy koncert symfoniczny. Nasze uroczystości (kalendarium najbliższych) objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Głowę państwa reprezentował w Toruniu minister Andrzej Dera. Krótki film z uroczystości
– Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. Pamięć o narodowej historii buduje wspólnotę. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Uroczyste połączone posiedzenie sejmików poprzedzone zostało ceremoniami złożenia kwiatów w toruńskich miejscach pamięci, mszą w bazylice świętych Janów i odsłonięciem tablicy pamiątkowej na historycznej siedzibie wojewodów pomorskich (obecnie Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk uczestniczyli w krótkich manifestacjach patriotycznych pod pomnikami generała Józefa Hallera i Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz przy grobie Gerarda Pająkowskiego, polskiego żołnierza, który jako jedyny poległ w potyczce z Niemcami podczas przejmowania Pomorza i Kujaw Zachodnich z rąk niemieckiej administracji. (W tym samym czasie harcerze złożyli kwiaty w wielu innych miejscach pamięci w całym regionie.)
Szczególny charakter sesji połączonych sejmików podkreślał udział zaproszonych gości i pocztów sztandarowych. Obecni złożyli ślubowanie na wierność Rzeczypospolitej na historyczny sztandar, który z Błękitną Armią generała Hallera przebył cały szlak bojowy i był używany podczas zaślubin Polski z morzem. Rotę przysięgi odczytał stuletni pan Maksymilian Kasprzak, jeden z ostatnich żyjących uczestników wojny obronnej 1939 roku, który służył w 8 Pułku Strzelców Konnych walczącym w składzie Pomorskiej Brygady Kawalerii Armii Pomorze.
Wystąpienia podczas sesji (audio)
- marszałek Piotr Całbecki (plus tekst)
- przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska
- marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk (plus tekst)
- sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera
- wicewojewoda Józef Ramlau
- senator Andrzej Kobiak
- rektor komendant Akademii Marynarki w Gdyni kadm. Tomasz Szubrycht
- dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Krzysztof Stańczyk
- prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński
- przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman
- Maksymilian Kasprzak, kombatant września 1939 (rota ślubowania wierności Ojczyźnie)
Także 10 stycznia miały miejsce wielkie czytanie Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie w Pałacu Dąmbskich i połączona z wystawą kartografii w toruńskich zbiorach konferencja naukowa „Powrót Pomorza do Polski 1920-2020” w Książnicy Kopernikańskiej.
Wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty marszałkowski koncert galowy. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją maestro Macieja Niesiołowskiego.
- Program kolejnych najbliższych wydarzeń
- Więcej na kujawsko-pomorskie.pl/100-lecie-powrotu-do-wolnej-polski
- W hołdzie powstańcom wielkopolskim
Zobacz Stulecie temu wróciła tu Polska
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 stycznia 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2020 r.