Laureaci wojewódzkiego konkursu astronomicznego
W piątek (27 września) w Domu Kopernika w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom VI Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla dzieci i młodzieży ze wszystkich poziomów edukacji w przedziale wiekowym od lat 6 do lat 20. Nagrody wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Konkursowe zadania wymagały nie tylko znajomości fizyki i astronomii, ale także zdolności humanistycznych i umiejętności pracy w zespole. Zmagania były prowadzone w trzech odrębnych kategoriach – dla najmłodszych w wersji fotograficznej, dla starszych jako praca badawcza lub zespołowe warsztaty astronomiczne.
Laureaci konkursu:
- prace indywidualne w konkursie fotograficznym „Niebo moich marzeń” dla uczniów w wieku 6-12 lat – zwyciężył Artur Ziółkowski z Zespołu Szkół nr 8 im. Hansa Christiana Andersena w Bydgoszczy
- prace zespołowe „Warsztaty astronomiczne” dla uczniów w wieku 12-20 lat – zwyciężył zespół: Aleksandra Sikorska i Piotr Waloszczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem (powiat radziejowski)
- prace indywidualne „Mój kosmos” – praca badawcza dla uczniów w wieku 12-20 lat – zwyciężył Andrzej Kotowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Pallotynów w Chełmnie
Dla wszystkich laureatów Urząd Marszałkowski ufundował atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny – aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, urządzenia wielofunkcyjne, tablety, hulajnogę elektryczną).
Kujawsko-Pomorskie znany jest jako region astronomii, z którego pochodził Mikołaj Kopernik. Od października uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie z 16 kujawsko-pomorskich szkół uczestniczyć będą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i warsztatach z programowania. Do nauki opartej na metodzie eksperymentu wykorzystają nowoczesne pomoce dydaktyczne, które trafią do ich placówek. To wszystko dzięki nowemu marszałkowskiemu programowi edukacyjnemu „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Więcej w materiale: „Nowy program edukacyjny dla adeptów astronomii”.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
27 września 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2019 r.