Gęsinowa dyplomacja
Nasza gęsinowa akcja promuje Kujawsko-Pomorskie także za granicą. W ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy specjalną kolację z gęsiną w roli głównej dla tour operatorów z Niemiec. W sobotę (5 listopada) byliśmy obecni na paryskiej konferencji „Kuchnia i dyplomacja na świecie”.
Niemców do spożywania gęsiny nie trzeba specjalnie namawiać – za Odrę eksportowane jest ponad 90 procent gęsiego mięsa z Polski. Naszych zachodnich sąsiadów warto jednak zachęcać do odwiedzenia Kujawsko-Pomorskiego właśnie ze względu na gęsinowe tradycje i dziedzictwo kulinarne regionu. Dlatego na specjalnej komentowanej kolacji podjęliśmy w ubiegłym tygodniu w Toruniu grupę tour operatorów z Niemiec, którzy przebywali w Polsce na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Walory kujawsko-pomorskiej gęsiny zaprezentowaliśmy także podczas paryskiej konferencji „Table et diplomatie à l’échelle du monde” (Kuchnia i dyplomacja na świecie), która odbyłaa się między 2 a 5 listopada w Zamku Villandry nad Loarą oraz w Paryżu. To prestiżowe wydarzenie naukowe i kulturalne organizowane między innymi przez Uniwersytet Paryski, Europejski Instytut Historii i Kultury Wyżywienia oraz francuskie MSZ dotyczy roli kuchni w dyplomacji oraz funkcji posiłków dyplomatycznych jako sposobu prowadzenia polityki.
Konferencję zwieńczył dzień polski (5 listopada), podczas którego przewidziano prezentację polskiej kuchni przez organizatora sesji – Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Ważną część posiłku stanowiła gęsina z Kujawsko-Pomorskiego, a o związanej z nią tradycji oraz związku z tak ważną dla Francuzów postacią św. Marcina – biskupa Tours opowiedział prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czytaj też: Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina
Więcej w zakładce: Gęsina 2016
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 listopada 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2016 r.