Światowe Dni Młodzieży (zdjęcia)
Dziś (25 lipca) rano do Krakowa wyruszają dwa pierwsze spośród startujących z Bydgoszczy czterech pociągów specjalnych, które zawiozą na Światowe Dni Młodzieży młodych pielgrzymów z Kujaw i Pomorza, a także z zagranicy. W naszym regionie gościmy od ubiegłego tygodnia ponad 3 tysiące uczestników tego wydarzenia z krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk, Afryki i Europy.
Samorząd województwa podejmuje grupy z Ziemi Świętej, Ameryki Łacińskiej i Zambii, pomaga też w organizacji przejazdów pielgrzymów na terenie kraju. Pobyt naszych gości zainaugurowała oficjalnie 18 lipca msza święta w toruńskim kościele św. Katarzyny. 19 lipca w Urzędzie Marszałkowskim z młodzieżą spotkali się marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. 22 i 23 lipca odbyła się kulminacja poprzedzających krakowskie obchody Światowych Dni Młodzieży w Toruniu, w których honorowym komitecie organizacyjnym zasiada gospodarz województwa.
– W gronie naszych gości są także przedstawiciele chrześcijańskiej wspólnoty z Zachodniego Brzegu Jordanu, którzy w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczą po raz pierwszy w historii. O ich udział w tym wielkim spotkaniu młodych wielokrotnie zabiegał papież Jan Paweł II. Cieszymy się, że możemy ich gościć na Kujawach i Pomorzu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
To właśnie Palestyńczycy, a także Zambijczycy spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącym Ryszardem Boberem. Ich wizyta w gmachu przy placu Teatralnym szybko przybrała bardzo żywiołowy charakter. Byliśmy świadkami wspaniałego występu Zambijczyków, złożonego z tradycyjnych śpiewów tego rejonu Afryki oraz popisów tanecznych, a także spontanicznych wypowiedzi, w których najczęściej powtarzanymi słowami były „radość”, „miłość” i „pokój” . Na wspólnej konferencji prasowej, oprócz gospodarza regionu i przewodniczącego sejmiku, wystąpili także reprezentanci obu grup oraz radny województwa Przemysław Przybylski i dyrektor Caritas diecezji toruńskiej ksiądz prałat Daniel Adamowicz. Nasi goście odwiedzili we wtorek jeszcze Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, zwiedzili też toruńską Starówkę oraz z skansen toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Program tego dnia zakończył koncert w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego – wystąpiły Toruńska Orkiestra Wojskowa oraz zespoły pielgrzymów, było też wspólne granie i śpiewanie.
W Urzędzie Marszałkowskim uruchomiliśmy specjalną „strefę pielgrzyma” (funkcjonuje w godz. 10.00-21.00), w której można odpocząć, napić się wody, skorzystać z internetu, naładować telefony komórkowe oraz aparaty fotograficzne. Z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży powstały też angielsko-polska wersja kujawsko-pomorskiego Paszportu Turystycznego 2016 (będzie też dostępna na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie), a także mobilna aplikacja z instrukcją udzielania pierwszej pomocy.
Pielgrzymujący na ŚDM młodzi ludzie są gościnie przyjmowani także w innych częściach regionu. Oprócz diecezji toruńskiej na terenie naszego województwa funkcjonują diecezje bydgoska, włocławska, pelplińska i płocka oraz archidiecezja gnieźnieńska.
Samorząd województwa finansuje przejazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa (pociągami i autobusami) ponad 2 tysięcy pielgrzymów, z regionu i zagranicy. Wysyłamy do stolicy Małopolski cztery specjalne pociągi i pięć autobusów, zapewniamy też powrót. Wszelkich informacji na ten temat udzielają diecezjalni koordynatorzy ŚDM.
Czytaj też:
Zobacz:
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
18 lipca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2016 r.