Otłoczyn 3 i pół dekady po
W podtoruńskiej Brzozie 19 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 35. rocznicy największej w powojennej historii Polski katastrofy kolejowej. 19 sierpnia 1980 roku w wyniku zderzenia rozpędzonych pociągów zginęło 65 osób, dwie kolejne zmarły w wyniku obrażeń.
19 sierpnia 1980 roku, tuż przed świtem, ze stacji Toruń Główny rusza w kierunku Włocławka mocno spóźniony osobowy pociąg pospieszny z Kołobrzegu do Łodzi. Jest 4.18. Dwie minuty później w przeciwnym kierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna, którego maszynista, zmęczony po dwudziestokilkugodzinnej służbie, ignoruje znak „stój!” na semaforze i, prując rozjazd krzyżowy, wjeżdża pod prąd na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciw osobowy. Błąd maszynisty towarowca sygnalizują automatyczne urządzenia sterowania ruchem, błyskawicznie dowiadują się o nim kierujący ruchem w tym rejonie dyżurni. Nic jednak nie można zrobić, kierujący pociągami nie mają bowiem żadnych środków łączności. O 4.30, w wąwozie na wysokości miejscowości Brzoza, dochodzi do tragicznego w skutkach zderzenia.
– Uroczystości miały charakter otwarty, do udziału zaprosiliśmy wszystkich którzy zechcieli przyjść czy dojechać. Szczególne zaproszenie skierowaliśmy do bliskich ofiar z całej Polski oraz uczestników trudnej akcji ratunkowej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy i ofiarność ratowników, których częścią była polowa msza święta, odbyły się w Brzozie, w miejscu, gdzie stoją krzyż i symboliczny pomnik. Obchody zorganizowały wspólnie samorządowe władze województwa, gmina Wielka Nieszawka, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Przewozy Regionalne, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz środowisko emerytowanych kolejarzy. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
- Lista ofiar katastrofy
- Artykuł naukowy prof. Wojciecha Polaka na temat katastrofy
- Wspomnienie emerytowanego kolejarza Kazimierza Janickiego, uczestnika akcji ratowniczej
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 sierpnia 2015 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2015 r.