Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Bruksela wspiera nas w kryzysie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie zmiany w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO), dzięki którym ze środków europejskich finansujemy przedsięwzięcia związane z marszałkowskim pakietem antykryzysowym, czyli samorządowym wojewódzkim programem przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet to realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

Chodzi m.in. o pieniądze na doposażenie szpitali i niezbędne inwestycje lecznic, zakupy środków ochrony osobistej dla instytucji medycznych i ośrodków wsparcia społecznego, granty inwestycyjne i obrotowe oraz pożyczki płynnościowe  dla małych firm, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu instytucji wsparcia społecznego, a także na działalność ośrodków wytchnieniowych dla medyków z pierwszej linii i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Marszałkowski pakiet antykryzysowy został uruchomiony na początku ubiegłego roku, kiedy tylko weszły w życie pierwsze spowalniające gospodarkę obostrzenia przeciwepidemiczne, szkoły zostały na wiele miesięcy zamknięte, a służba zdrowia stanęła wobec wyzwań, z którymi nigdy dotąd na taką skalę nie miała do czynienia. Finansujemy go z puli naszego RPO 2014-2020, w ramach przesunięć środków, które zatwierdziła właśnie formalnie KE.

 

Informując o tej decyzji unijna komisarz  ds. spójności i reform Elisa Ferreira stwierdziła, że Kujawsko-Pomorskie jest wśród polskich regionów w największym stopniu dotkniętych przez związany z epidemią kryzys. – Żaden europejski region nie pozostanie osamotniony  w obliczu kryzysu – podkreśliła.

 

- Współpraca z KE była od początku wzorowa. Bruksela podeszła do tej kwestii elastycznie, doskonale rozpoznając skalę konieczności. Cieszę się, że dzięki dobrej  współpracy udało nam się w krótkim czasie uruchomić instrumenty i mechanizmy, które pozwoliły uniknąć zapaści w wielu dziedzinach – podkreśla  marszałek Piotr Całbecki.

 

Zobacz:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 stycznia 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone