Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Kolęd czar

Zespół „Z Nocy w Moc”, którego obecną siedzibą jest Świecie nad Osą przygotował dziesięć najpiękniejszych polskich kolęd, które trafiły na świąteczną płytę wydaną przez Urząd Marszałkowski. W zakładce „Nasze Święta” dostępne są także kolędy z krążków z lat ubiegłych. Zachęcamy do ich wysłuchania.

 

- Słuchanie i śpiewanie polskich kolęd jest jedną z tych tradycji, które w wyjątkowy sposób wprowadzają do domowego zacisza atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam wszystkich aby i w tym trudnym dla nas roku, w gronie najbliższych, tradycja kolędowania została utrzymana – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z utworów „Kolęda Warszawska”, który znalazł się na płycie z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Słowa tej niezwykle emocjonalnej kolędy napisał Stanisław Baliński. Utwór po raz pierwszy opublikowano w prasie podziemnej jako dzieło anonimowego autora.

 

Zapraszamy do odsłuchania i pobrania utworów:

 

„Z Nocy w Moc” tworzą przyjaciele, z różnych miejsc w Polsce (Działdowo, Brodnica, Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Wejherowo, Poznań), których łączy wspólna pasja do muzyki. Początki wspólnego grania to 2004 rok. Grupa oprócz kolęd była wykonawcą minikoncertu  „Wojtyła akustycznie” w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Skład zespołu tworzą wykonawcy, instrumentaliści i technicy Joanna Krause, Angelika Kamińska, Monika Rybka, Natalia Siwarska, Alicja Wiśniewska, Agata Glejt, Marcin Wółkiewicz, Jacek Hoduń, Małgorzata Myszkorowska, Laura Rakowska, Dominik Gawarkiewicz, Patryk Szymański, Michał Rybka, Marcin Chiliński, Aleksandra Chilińska.

 

Grafika na kartce powstała w oparciu o dwa dzieła „Ucieczkę do Egiptu” i „Szopkę” Wiktora Chrzanowskiego, wybitnego twórcy ludowego Śląska oraz Pomorza i Kujaw. Jego znajdują się w zbiorach Muzeum  Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prὒfferowej w Toruniu.

 

Urząd Marszałkowski wydaje świąteczne płyty od 2009 roku. Kolędy z tych krążków są dostępne do wysłuchania i pobrania w zakładce „Nasze Święta”. Wykonawcami świątecznych utworów z ubiegłych lat byli:

 

Zapraszamy także do zapoznania się z zakładką świąteczną „Nasze święta”.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 grudnia 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone