Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Informacje prasowe

Epidemia. Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

340 milionów złotych – taka jest wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi.

Czytaj więcej

W Wielki Piątek nie pracujemy

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W najbliższy piątek (10 kwietnia) Urząd Marszałkowski będzie nieczynny. Zapraszamy do kontaktu od wtorku (14 kwietnia) od godz. 7.30 – tego dnia pracujemy do godz. 17.00.

Czytaj więcej

Wielkanocne paczki dla kombatantów

W ramach akcji przekażemy łącznie 350 paczek, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

W przededniu Wielkanocy paczki świąteczne przekazujemy kombatantom i weteranom misji zagranicznych z naszego województwa. Trafią one również do podopiecznych Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Bydgoszczy. W akcję zaangażowani są pracownicy Urzędu Marszałkowskiego – urzędnicy, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. W obliczu epidemii zachowujemy szczególne środki ostrożności. Przekazując świąteczne upominki, ograniczamy kontakt z rodzinami i opiekunami seniorów do minimum.

Czytaj więcej

Smacznie i tradycyjnie na Wielkanoc

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć żurku, białej kiełbasy, babki czy mazurka. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z przepisami na potrawy z naszej regionalnej Listy Produktów Tradycyjnych. Wykonane samodzielnie według tradycyjnych receptur będą świetnie smakować w święta.

Czytaj więcej

Święta z kulturą online

Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski

„Ostatnia wieczerza” i wiersze w Horzycy, quiz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, teatrzyk wielkanocny w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz instrukcje do samodzielnego wykonania ozdób dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Książnicy Kopernikańskiej to nasze propozycje na wielkanocne spotkanie z kulturą w trybie online.

Czytaj więcej

Epidemia. Ośrodki wytchnieniowe służą medykom

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samorząd województwa uruchomił dwa ośrodki wytchnieniowe, dedykowane białemu personelowi przede wszystkim pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z epidemią. – Służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa.

Czytaj więcej

Epidemia. 144 miliony dla szpitali w całym regionie

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej dla personelu szpitali w całym regionie oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa – taki jest zakres przygotowywanych do szybkiej realizacji dwóch marszałkowskich projektów, które zostaną sfinansowane z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ich łączna wartość to 144 miliony złotych.

Czytaj więcej

Świąteczne upominki dla najstarszych mieszkańców regionu

Jedną z rówieśniczek Niepodległej jest Kamila Wysocka, podopieczna toruńskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez siostry serafitki, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

W okresie przedświątecznym pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach naszego województwa. Wszystkim uhonorowanym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przekazujemy świąteczne życzenia i upominki, które dostarczamy do ich domów i miejsc pobytu.

Czytaj więcej

Toruńska Pasja Chrystusowa (film i dużo zdjęć)

Fot. Pachphoto

Późnogotyckie dzieło (274 × 221 cm, tempera na desce), przedstawiające dwadzieścia dwie sceny pasyjne, to jeden z najcenniejszych zabytków malarstwa sakralnego w naszym regionie. Można je podziwiać w kościele św. Jakuba w Toruniu.

Czytaj więcej

Bądźmy solidarni, nie dajmy się wirusowi

Fragment plakatu Razem dla kujawsko-pomorskiego

Marszałek Piotr Całbecki podjął decyzję o utworzeniu funduszu na rzecz walki z koronawirusem i skutkami epidemii „Razem możemy więcej”. To efekt m.in. inicjatywy kujawsko-pomorskich firm gotowych do wyasygnowania na ten cel własnych pieniędzy. Każdy się może przyłączyć, także prywatni darczyńcy. Wesprzyjmy tych, którzy troszczą się o nasze zdrowie, codziennie opiekują naszymi seniorami i osobami niepełnosprawnymi, wolontariuszy, a także środowiska, które ucierpiały lub ucierpią w związku z obostrzeniami stanu epidemicznego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone