Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Informacje prasowe

Zapraszamy do Brodnickiego Parku Krajobrazowego

Fot. Andrzej Goiński / UMWKP

Prawie 17 tysięcy hektarów powierzchni, 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody oraz bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Brodnicki Park Krajobrazowy chroni i promuje przyrodę oraz walory krajobrazowe północnowschodniej części regionu. Jego uroki można poznawać podczas wycieczek po licznych szlakach turystyki pieszej, rowerowej oraz kajakowej. 

Czytaj więcej

Nagrody za frekwencję przy urnach

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W niedzielę (12 lipca) druga tura wyborów prezydenckich. Samorząd województwa przygotował bonusy dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności lokalnych w naszym regionie. Gminne społeczności, które najliczniej pójdą do urn, otrzymają 20 tysięcy złotych, które pozwolą im zorganizować atrakcyjne wydarzenia kulturalne. Do udziału w wyborach zachęcali 8 lipca marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.  

Czytaj więcej

Pakiet antykryzysowy – aktualny raport

Budżet naszego pakietu antykryzysowego zamyka się kwotą 910 milionów złotych – poinformował na konferencji prasowej 8 lipca marszałek Piotr Całbecki, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiła drugi nabór wniosków o cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mikrogranty inwestycyjne dla przedsiębiorców w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w gospodarce i sferze społecznej. Na nasz pakiet antykryzysowy – ze zwiększonym budżetem, który zamyka się obecnie kwotą 910 milionów złotych - składają się także m.in. dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, pożyczki obrotowe dla przedsiębiorstw oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Felicji

Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła stuletnia Felicja Kreft, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jest założycielką i najstarszą członkinią koła gospodyń wiejskich w Góralach w powiecie brodnickim, zwolenniczką zdrowej kuchni i ziołolecznictwa. Do dziś sama pielęgnuje ogród.  Stuletnia Felicja Kreft to kolejna nestorka uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis.

Czytaj więcej

Ciechocińskie tężnie będą jak nowe

Marszałek Piotr Całbecki w towarzystwie regionalnych i lokalnych mediów wizytował miejsce rewitalizacji tężni, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Trwa rewitalizacja najmłodszej, liczącej blisko 170 lat, ciechocińskiej tężni. To jedyna okazja, by zobaczyć, jak wygląda konstrukcja zabytku po zdjęciu tarniny. Taką możliwość mieli we wtorek (7 lipca) regionalni i lokalni dziennikarze, którym towarzyszyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Uzdrowiska Ciechocinek Marcin Zajączkowski oraz realizujący to zadanie prezes firmy remontowo-budowlanej Grzegorz Lipowski.

Czytaj więcej

Nagrody Marszałka – na zgłoszenia czekamy do 7 września

Fot. Wojtek Szabelski

Po raz dwudziesty przyznamy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nasze prestiżowe wyróżnienia, będące wyrazem uznania za najbardziej wartościowe dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej w roku 2019. Termin składania wniosków przedłużyliśmy do 7 września.

Czytaj więcej

Rowerem po Lipnie i okolicach

Rodzinny rajd rowerowy w Żninie, fot. Tymon Markowski

Do 19 lipca trwa rajd w Lipnie – trzeci z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Ruszyły już zapisy na rajd w Brodnicy. Ostatni przejazd rowerowy odbędzie się w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Wspieramy niepubliczne ośrodki adopcyjne

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Samorząd województwa, kwotą dwóch milionów stu pięćdziesięciu tysięcy złotych, wsparł dwie organizacje z regionu zajmujące się realizacją działań z zakresu opieki adopcyjno-wychowawczej. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu dla NGO-sów na realizację zadań publicznych.

Czytaj więcej

Wakacje z naszą e-Szkołą

Lekcja angielskiego, Grzegorz Fidala, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Opowieści o pielgrzymowaniu Szlakiem św. Jakuba, wycieczka po Toruniu z przewodnikami turystycznymi, relacja z dorocznego turnieju rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu, aktywne gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny, warsztaty z praktyki wystąpień publicznych, przegląd zasobów bibliotek cyfrowych i wiele innych. W ramach letnich spotkań z naszą e-Szkołą przygotowaliśmy interesujące zajęcia online, które mogą być ciekawą alternatywną na dni z gorszą pogodą. Wszystkie dostępne do obejrzenia także poza transmisją na żywo.

Czytaj więcej

Dotacje na drogi dojazdowe do pól uprawnych

Wręczenie umów, fot. Mikołaj Kuras dla UWMKP

Blisko 6 milionów złotych z budżetu województwa trafi w tym roku do samorządów lokalnych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczyste wręczenie umów z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia odbyło się we wtorek (7 lipca) w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone