Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Informacje prasowe

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Fotograf, tancerka, muzycy, plastycy, promotorzy kultury i zaangażowani w opiekę nad zabytkami -  czternaścioro utalentowanych artystów odebrało wczoraj (2 marca) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 3,5 do 7 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Gwiazdy europejskiej lekkoatletyki w Toruniu!

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Glasgow 2019, fot. Paweł Skraba

Jutro (4 marca) rozpoczynają się w Arenie Toruń Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Po 46 latach Polska po raz kolejny jest gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Toruń, zimowa stolica polskiej lekkiej atletyki, gości największe gwiazdy Starego Kontynentu tej widowiskowej dyscypliny sportu. Partnerem organizatorów jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który wspiera wydarzenie finansowo.

Czytaj więcej

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu coraz bliżej

Budowa Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu, fot. AndrzejGoiński/UMWK-P

W Tleniu (powiat świecki), gdzie powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego, nie ustają prace budowlane. Budynek czeka na otynkowanie i nową dachówkę, trwają roboty wewnątrz. Pracownicy parku już planują scenariusze warsztatów, podczas których będzie można poznawać unikalne zasoby kulturowe i przyrodnicze tego obszaru.

Czytaj więcej

Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Konsultacje KPO: prezentacji minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak przysłuchuje się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Rozpoczęły się konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy (KPO), dokumentu niezbędnego do sięgnięcia po przypadające na Polskę środki europejskiego Funduszu Odbudowy - 57 mld euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Województwo kujawsko-pomorskie zgłosiło do planu projekty o łącznej wartości ponad 22 mld złotych. We wczorajszym (2 marca) spotkaniu konsultacyjnym online uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Łukaszowi Cieplińskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Pułkownik Łukasz Ciepliński, rocznik 1913, żołnierz kampanii wrześniowej 1939, bojownik antyhitlerowskiego, a potem antykomunistycznego niepodległościowego podziemia, ofiara stalinowskiej zbrodni sądowej – to bohater, któremu złożyliśmy symboliczny hołd podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".  1 marca marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odsłonili poświęconą pułkownikowi Cieplińskiemu tablicę pamiątkową na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski złożyli kwiaty pod poświęconą żołnierzom niezłomnym tablicą w Toruniu. 

Czytaj więcej

Medale Unitas Durat dla nestorek w powiecie świeckim i lipnowskim

Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Władysława Ziółkowska, stuletnia mieszkanka Wałkowisk w powiecie świeckim w poniedziałek (1 marca) została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat. W piątek (26 lutego) do grona rówieśników Niepodległej dołączyła także Zofia Grzybowska, nestorka z Ostrowitego w powiecie rypińskim. Obu paniom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu lat pełnych zdrowia i spokoju!

Czytaj więcej

Nasz pakiet antykryzysowy – trafiona interwencja, realne wsparcie

W ramach pakietu antykryzysowego do lecznic trafiło 138 respiratorów, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Oddział intensywnej terapii dla pacjentów z Covid-19 działa już w pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Budżet uruchomionego na początku ubiegłego roku marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, to 910 milionów. Źródłem finansowania są środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Spróbuj sił w konkursie recytatorskim

Konkurs recytatorski Dom ze słów, grafika WOAK w Toruniu

W ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Konstytucji 3 Maja Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zachęca do poszukiwania i odkrywania tekstów, które w sposób nowoczesny i nieszablonowy traktują temat zbliżającej się majowej rocznicy. Nie ma znaczenia, czy są to słowa piosenki, czy wiersz uznanego poety – ważne, aby był to tekst zmuszający do refleksji. Zapraszamy do udziału w konkursie „Dom ze słów. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”!

Czytaj więcej

Pozarządówki aktywizują i integrują

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wspierają osoby wykluczone społecznie, poszukujące pracy, niepełnosprawne, dzieci, seniorów, sportowców, ludzi kultury. W sobotę (27 lutego) pracownicy tzw. trzeciego sektora obchodzili swoje święto – Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

Czytaj więcej

W klimacie Chopina

Koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Muzyka klasyczna w wykonaniu uznanych artystów z kraju i spoza jego granic regularnie wybrzmiewa wśród odrestaurowanych wnętrz dziewiętnastowiecznego dworku w Szafarni. W miejscu tym, w otoczeniu pięknego, zabytkowego ogrodu mieści się Ośrodek Chopinowski, gdzie od blisko 30 lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą tego miejsca, które poświęcone jest wielkiemu polskiemu kompozytorowi.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone