W Toruniu o planie Junckera i przyszłości europejskiej polityki spójności
Możliwości rozwojowe, jakie stwarzają polskim regionom nowy plan inwestycyjny dla Europy i związany z nim Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych, były tematem odbywającej się w czwartek (30 marca) w Toruniu konferencji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Ministerstwa Rozwoju. Wśród pozytywnych przykładów finansowanych w ten sposób przedsięwzięć jest rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Plan dla Europy („plan Junckera”), którego głównym narzędziem jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), ma pobudzić wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej i uczynić europejską gospodarkę bardziej konkurencyjną. Zakłada się, że fundusz wygeneruje inwestycje o łącznej wartości 315 miliardów euro. Jedną z pierwszych w Polsce jest rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Jej wartość to to ponad pół miliarda złotych, z czego 240 mln złotych pochodzi z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Podpisana w listopadzie 2016 umowa kredytowa była pierwszą, w ramach której EBI uruchomił środki z EFIS dla sektora publicznego w Polsce.
– Budżet EFIS jest duży, dlatego nie może zabraknąć w naszym kraju dobrych, potrzebnych projektów, na rzecz których możemy go wykorzystać. Celem konferencji jest między innymi to, byśmy, jako jedni z pierwszych beneficjentów, mogli podzielić się naszym doświadczeniem – mówił podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem konferencji marszałek Piotr Całbecki.
Występujący po gospodarzu województwa wiceminister Witold Słowik z Ministerstwa Rozwoju, które od roku odpowiada za wdrażanie EFIS w naszym kraju, stwierdził, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy udało się znacznie zdynamizować jego wykorzystanie: – Rok temu była tylko jedna umowa i jedna inwestycja zatwierdzona przez EBI. Dziś mamy piętnaście zatwierdzonych projektów i jedenaście podpisanych umów. Trzy z nich to projekty samorządowe – oprócz rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu także trasa łagiewnicka w Krakowie i budowa mieszkań komunalnych w Poznaniu. Łączna wartość tych piętnastu projektów to ponad 18 miliardów złotych, kwota pożyczek to ponad 6 mld złotych. Polska ma duże potrzeby rozwojowe, nie możemy wszystkich zaspokoić w ramach grantów, stąd konieczność finansowania inwestycji [m. in.] przez EFIS.
– Przyzwyczailiśmy się, że dostajemy z Unii Europejskiej środki grantowe, ale obecnie ciężar wsparcia przesuwa się w kierunku instrumentów zwrotnych. Ważne jest, żebyśmy umieli się w nich znaleźć. Rozbudowa szpitala w Toruniu to znak, że województwo kujawsko-pomorskie jest wśród innowatorów – podkreślił prof. Jacek Szlachta z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, który był na toruńskim sympozjum moderatorem debaty na temat przyszłości europejskiej polityki spójności.
Do inwestycji w lecznicy na toruńskich Bielanach nawiązał też reprezentujący Komisje Europejską Tomasz Gibas: – Potrzebujemy przykładów dobrych praktyk. Szpital Zespolony jest takim przykładem, który możemy pokazywać w całej Europie.
W konferencji uczestniczyli także parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele sektora bankowego i instytucji zarządzających regionalnymi programami operacyjnymi polskich województw, a także reprezentanci środowisk akademickich, biznesowych i pracowniczych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
30 marca 2017 r.
ostatnia aktualizacja: 31 marca 2017 r.