Nasz pierwszy RPO: modernizacja, rozwój, pozytywne zmiany
Na swym ostatnim posiedzeniu zebrał się 9 marca Komitet Monitorujący naszego Regionalnego Programu Operacyjnego poprzedniej perspektywy, by podjąć uchwałę w sprawie sprawozdania z realizacji programu. 98 procent mieszkańców Kujaw i Pomorza uważa, że RPO 2007-13 przyczynił się do rozwoju województwa, a blisko 90 procent zauważa prorozwojowe działania programu także w odniesieniu do własnego najbliższego otoczenia.
W czterdziestojednoosobowym gremium, które w latach 2008-2015 zatwierdzało metodykę i kryteria wyboru projektów oraz wszelkie zmiany w programie, zasiadają reprezentanci samorządu województwa i pozostałych struktur samorządu terytorialnego oraz rządu, a także przedstawiciele związków zawodowych, biznesu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. W trakcie 48 posiedzeń oraz w trybie obiegowym komitet podjął ponad 400 uchwał. W 2013 roku, przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, został uznany za najbardziej partnerski i otwarty komitet monitorujący w kraju.
W porządku czwartkowych obrad znalazła się m. in. prezentacja wyników niezależnego badania na potrzeby raportu podsumowującego efekty RPO 2007-2013. Podjęto też, jednogłośnie, ważną uchwałę związaną z zamykaniem i rozliczaniem programu – chodzi o zatwierdzenie sprawozdania końcowego, jednego z dokumentów, które do końca marca musimy złożyć Komisji Europejskiej.
Wartość europejskiego wsparcia do naszego RPO 2007-2013 wyniosła blisko miliard euro (ponad 4 mld złotych). Najwięcej (więcej niż co czwartą złotówkę) wydaliśmy na inwestycje w infrastrukturę techniczną (przede wszystkim na modernizację dróg) oraz dotacje i inne formy pomocy dla przedsiębiorstw. 13 proc. pochłonęły twarde projekty w dziedzinie polityki społecznej, a 12 proc. przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska.
Z przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego niezależnego badania na potrzeby raportu podsumowującego efekty RPO 2007-2013 wynika, że doceniamy prorozwojowe znaczenie programu. Zdecydowana większość mieszkańców regionu jest zdania, że najważniejsze pozytywne zmiany zaszły w dziedzinie sieci drogowej (93 proc.) i jakości dróg (91 proc.), dbałości o środowisko naturalne (86 proc.), poprawy estetyki otoczenia (83 proc.) i rozwoju zaplecza turystycznego (80 proc.). Doceniamy też powstanie nowych terenów inwestycyjnych (68 proc.), rozwój telekomunikacji (61 proc.) i biznesu (57 proc.) oraz nową jakość w transporcie publicznym (56 proc.). Więcej niż co drugi mieszkaniec Kujaw i Pomorza zauważa, że realizacja programu poprawiła warunki w szkołach i sytuację na rynku pracy; połowa, że sprawdziła się w roli mechanizmu rewitalizacyjnego w odniesieniu do zdegradowanych okolic; co trzeci, że dobry kierunek zmian daje się też zauważyć w placówkach służby zdrowia.
- Czytaj też Doceniamy nasz RPO
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
9 marca 2017 r.