Zasmakuj Kujaw i Pomorza
Za nami wielkie święto smakoszy, miłośników kuchni regionalnej oraz naturalnego i tradycyjnego jedzenia – Festiwal Smaku w Grucznie, który odbył się w miniony weekend (20-21 sierpnia). W ciągu 10 lat festiwal zdążył na stałe wpisać się w kalendarz imprez kulinarnych w województwie kujawsko-pomorskim. Początkowo skupiał producentów i smakoszy miodów w różnych formach. Z czasem stał się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych świąt wszystkich lokalnych smaków. Miody, dżemy, powidła, sery, wędliny, chleb prosto z pieca, nalewki… nic tylko palce lizać.
Dolina Dolnej Wisły to niezwykle uroczy zakątek regionu – urzekający pejzażami, tradycją i niezwykłymi smakami. Przydrożne aleje drzew owocowych i przydomowe sady to nieodłączny element nadwiślańskiego krajobrazu. To region, w którym sadownictwem zajmowano się od wieków. Kultywując te tradycje, w Chrystkowie, utworzono sad ze starymi odmianami drzew owocowych. Ich owoce to prawdziwy dar natury, których smak zostaje na długo w pamięci.
We wrześniu warto wybrać się do Strzelec Dolnych na Święto Śliwki, by posmakować tradycyjnych powideł i przyjrzeć się procesowi ich smażenia – w wielkich kuprowych kotłach z drewnianymi mieszadłami, nad ogniem podsycanym drewnem liściastym.
W rejonach Doliny Dolnej Wisły hodowane są także zwierzęta starych ras: kury zielononóżki, gęsi pomorskie, owce wrzosówki, świniarki oraz merynosy w starym typie, a także bydło mięsne i mleczne. Powstają tu znakomite półgęski, delikatnie uwędzone kiełbasy i szynki, a także smaczne sery zagrodowe.
W Topolnie na koneserów smaku czeka rodzinna Winnica przy Talerzyku, w której powstają wina z dojrzewających na nadwiślańskich wzgórzach winogron.
Kujawy i Pomorze to region kulinarnie zróżnicowany. O tym jakie dania, smaki i tradycje są charakterystyczne dla innych rejonów województwa można przekonać się na stronie kujawsko-pomorskie.travel.
Czytaj też:
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
19 sierpnia 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2016 r.