Spotkania z kulturą mennonitów
Amerykański zespół chóralny The Hope Singers w miniony weekend odwiedził Kujawsko-Pomorskie. W sobotę (13 sierpnia) wystąpił w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, natomiast w niedzielę (14 sierpnia) w Zborze Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Janikowie (powiat inowrocławski). Występy zainaugurowały projekt „Oledrzy – osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”.
Chórzyści pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, pod batutą Lloyda Kaufmana, zaprezentowali utwory kompozytorów klasycznych, tradycyjne hymny religijne z różnych krajów, a także pieśni z gatunku negro spirituals/gospel. Publiczność miała również okazję wysłuchać śpiewów afrykańskich.
Celem projektu jest przybliżenie kultury holenderskich osadników lokowanych na obszarach dolnej Wisły od XVI w. W czasie jego trwania mieszkańcy naszego województwa będą między innymi mieli szansę spotkania i dyskusji z mennonitami z Holandii i Niemiec oraz udziału w wycieczce edukacyjnej śladami dawnych osadników olęderskich.
Kulminacyjnym punktem projektu jest dwudniowa (22-23 września) sesja naukowa poświęcona olędrom z udziałem kilkunastu prelegentów z kraju i za zagranicy, która odbędzie się w Centrum Sportu i Rekreacji Oleander w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Organizatorzy przewidują między innymi przedstawienie edukacyjne w plenerze, spotkanie ekumeniczne, a także degustację potraw opartych na tradycji kulinarnej mennonitów znad Dolnej Wisły. Projekt zakończy 9 listopada wystawa prac plastycznych i fotograficznych oraz rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Ślady olęderskie w krajobrazie i kulturze – impresje plastyczne”. Więcej informacji na stronie organizatora.
W popularyzację kultury olędrów w Kujawsko-Pomorskiem zaangażowany jest między innymi Urząd Marszałkowski. Największym przedsięwzięciem w tym zakresie jest finansowana przez samorząd województwa kończąca się budowa olęderskiego parku etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Rekonstrukcji podlega tradycyjna wieś – mała rządówka bagienna, w której w XVI w. osiedlili się wolni, mennoniccy rolnicy. Wkrótce otwarty skansen stanowić będzie część Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Na terenie naszego województwa co roku pod koniec czerwca organizowane są również pokazy codziennego życia mennonitów w Chacie pomenonickiej w Chrystkowie (powiat świecki), gdzie podczas „Weekendów z mennonitami” można zapoznać się obyczajami i kulturą olędrów.
Czytaj też:
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 sierpnia 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2016 r.