Pamiętamy księdza Jerzego
Obchodzimy 31. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W programie między innymi uroczystości w Bydgoszczy, Włocławku i Górsku, wydarzenia muzyczne, a także bieg sztafetowy. 19 października w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone”, otwarto też Muzeum Regionalne w miejscowym Centrum Edukacji Młodzieży.
Na koncert który odbył się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku zapraszał samorząd województwa. Wystąpili Jacek Dwódzki, Adam Kryli, Julia Olędzka, Karina Kalczyńska oraz Tomek Kamiński. Wiersze odczytał Adam Woronowicz, koncert poprowadziła Katarzyna Marcysiak. Podczas uroczystości otwarte zostało Muzeum Regionalne w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Emisja koncertu w TVP Bydgoszcz 31 października o godzinie 20, 1 listopada o godzinie 10 oraz 7 listopada o godzinie 20.30.
W sobotę (17 października) w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbyła się premiera „Ballady o Błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce” autorstwa Jana Drechslera, Michała T. Malickiego oraz Marka Klementowskiego. W niedzielę (18 października) uroczyste ceremonie rocznicowe odbyły się przy włocławskiej tamie oraz w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Popiełuszki we Włocławku. Także niedzielę oraz w poniedziałek (18 i 19 października) odbyły się uroczystości w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
Kolejnymi wydarzeniami będą spektakl muzyczny „Santo Subito” w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (24 października), a także współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki (25 października) na trasie od kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.
Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. W 2010 roku Stolica Apostolska uznała go za błogosławionego.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Utworzenie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Urząd Marszałkowski zrealizował również projekt budowy infrastruktury upamiętniającej miejsca związane z ostatnimi godzinami życia kapłana. Przedsięwzięcie objęło utworzenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (więcej), modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz utworzenie multimedialnego muzeum przy parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku poświęconego osobie kapłana (więcej). Wartość całego projektu to 11,5 miliona złotych. Dofinansowanie z naszego RPO to 9,8 miliona złotych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 października 2015 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2015 r.
Więcej zdjęć w galerii