Toruń gościł europejskie gwiazdy lekkiej atletyki
W niedzielę (7 marca) w Toruniu zakończyły się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. 10 reprezentantów Polski stanęło na podium zdobywając medale w biegach mężczyzn (800 i 1500 metrów) i kobiet (400 i 800 metrów), pchnięciu kulą, siedmioboju, skoku o tyczce i sztafecie 4×400 metrów. W ostatnich dniach sportowych emocji nie zabrakło. Podsumujmy!
Po 46 latach Polska po raz kolejny była gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Toruń gościł największe gwiazdy Starego Kontynentu tej widowiskowej dyscypliny sportu. Partnerem organizatorów był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który wsparł wydarzenie finansowo.
– Gdy w 2014 roku wspólnie z prezydentem Torunia otwieraliśmy Arenę Toruń, mało kto wierzył, że zaledwie siedem lat później będziemy tu organizować Halowe Mistrzostwa Europy. To wielkie święto sportu, wielkie wyróżnienie dla Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który wziął udział w czwartkowej (4 marca) uroczystości otwarcia mistrzostw.
10 medali dla Polaków
W ogólnej klasyfikacji Polacy pod względem medali zajęli 9 miejsce. Upragniony złoty medal dla Biało-Czerwonych zdobył Patryk Dobek w biegu na 800 m. Srebro wywalczyli Mateusz Borkowski (bieg na 800 metrów), Marcin Lewandowski (bieg na 1500 metrów), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Justyna Święty-Ersetic (bieg na 400 metrów) i Joanna Jóźwiak (bieg na 800 metrów). Na trzecim miejscu podium stanęli natomiast Paweł Wiesiołek (siedmiobój), Piotr Lisek (skok o tyczce), Angelika Cichocka (bieg na 800 metrów) oraz reprezentacja Polski w sztafecie 4×400 metrów, w składzie: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Aleksandra Gaworska.
Justyna Święty – Ersetic w półfinale pobiła rekord polski w biegu na 400 metrów wynikiem 51,34 sekundy poprawiając swój wcześniejszy rekord kraju ustanowiony podczas zeszłorocznej edycji Copernicus Cup. Fenomenalny wynik (7,88 sekundy) w półfinale biegu przez płotki na dystansie 60 metrów uzyskała dziewiętnastoletnia Pia Skrzyszowska. Szybciej od niej w historii polskie lekkoatletyki pobiegły tylko dwie zawodniczki. W finale zajęła 5 miejsce. Honoru Kujaw i Pomorza w finale bronił Remigiusz Olszewski z CWZS Zawisza Bydgoszcz, który w biegu na 60 metrów zajął 6 miejsce.
Gwiazdy europejskiej lekkoatletyki w Toruniu
Najwięcej złotych medali wywalczyli Holendrzy (4), zaraz za nimi w ogólnej klasyfikacji medalowej uplasowali się Portugalczycy, a następnie reprezentanci Wielkiej Brytanii. Dla norweskiej reprezentacji 2 złote medale zdobył Jakob Ingebrigtsen, zwycięzca w biegach na dystansie 1500 i 3000 metrów. Podczas zawodów padł rekord mistrzostw w skoku o tyczce – osiągając wynik 6,05 metra ustanowił go Szwed Armand Duplantis, który roku temu podczas Copernicus Cup pobił w Toruniu rekord świata.
Sportowe emocje na wyciągnięcie ręki
Namiastką emocji, jakie towarzyszyły imprezie sportowej jest wystawa fotografii Aleksandry Szmigiel i torunianina Pawła Skarby, którą można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Składają się na nią najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w naszym województwie. Na prezentowanych zdjęciach można podziwiać m.in. niesamowity finisz Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów, czy też moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas toruńskiego Copernicus Cup. Mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Departament Sportu i Turystyki
oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
8 marca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 9 marca 2021 r.