Pożegnaliśmy Wandę Szkulmowską
9 lipca odeszła Wanda Szkulmowska – osoba wielkiego serca i umysłu, która połączyła w jedną wartość swoje życie osobiste, zawodowe, pasje i wiedzę. Była wybitnym ekspertem i moderatorem kultury ludowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Będąc przekonaną, że jednym z bogactw każdego regionu jest sztuka i tradycja ludowa, którą należy z największym szacunkiem i zaangażowaniem chronić, promować i rozwijać, poświęciła twórcom ludowym i ich dziełom znaczącą część swojego zawodowego życia. Przyczyniła się do rozwinięcia badań terenowych związanych z kulturą tradycyjną i rękodziełem. Stworzyła nowatorski systemu promocji i wsparcia sztuki ludowej oraz jej twórców. Współinicjowała wystawy, konkursy, prezentacje, które aktywizowały środowiska twórcze Pałuk, Borów Tucholskich, Kujaw i Kaszub. W uroczystości pogrzebowej wziął udział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski
Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców ludowych – programu aktualnie kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W jego ramach rokrocznie przyznawanych jest ponad 100 nagród finansowych dla artystów ludowych. Należała do osób, które nie tylko chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też zarażają innych swoją pasją. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Opracowała m.in.: trzy tomiki kujawskiego poety Franciszka Becińskiego, wydała szkic o sztuce ludowej w Borach Tucholskich, monografię zespołu regionalnego „Pałuki”, przygotowała wydawnictwo multimedialne „Ziemia rodzinna – to Kujawy”, monografię „Jesień na Pałukach. Żnińskie zjazdy twórców ludowych 1966-2010”. Była współautorką 13 programów telewizyjnych o zespołach folklorystycznych z cyklu „Na swojską nutę”. Spełniała się również jako wykładowca i nauczyciel akademicki. Po przejściu na emeryturę kontynuowała prace organizatorskie, redakcyjne i nadal wpierała z wielką energią i życzliwością twórców ludowych. Przez wiele lat była członkiem zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz opiekunką oddziału bydgosko-toruńskiego stowarzyszenia.
Za swą działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (w 2016 r.).
Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego
12 lipca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 lipca 2021 r.