Z wizytą u naszej husarii
Marszałek Piotr Całbecki odwiedził we wtorek (5 listopada) członków Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ich bazie w miejscowości Watorowo (powiat chełmiński). Nasza husaria jest najlepszą drużyną w Polsce, co potwierdziła zwycięstwem w I Ogólnopolskim Turnieju Husarskim.
– Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest naszą dumą, symbolem niepodległej ojczyzny. To dla mnie zaszczyt, że mogę być zwierzchnikiem formacji, która kultywuje piękną polską tradycję – mówił marszałek Piotr Całbecki
Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego działa od siedmiu lat. Zwierzchnikiem chorągwi jest marszałek województwa, a dowodzi namiestnik Ireneusz Jambor. Chorągiew rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, a jej baza, w której gromadzone są husarskie eksponaty, znajduje się w Watorowie pod Chełmnem.
Celem działalności chorągwi jest maksymalnie wierne odtwarzanie husarii i popularyzacja wiedzy historycznej związanej z tą wyjątkową formacją, odnoszącą wiele spektakularnych zwycięstw na polach bitew XVI i XVII-wiecznej Europy. Działalność chorągwi wspiera Urząd Marszałkowski.
Każdego roku chorągiew uczestniczy w wielu wydarzeniach, turniejach, pokazach, paradach na terenie całej Polski, między innymi w pochodach na Święto Trzeciego Maja, obchodach Święta Niepodległości i corocznym międzynarodowym turnieju rycerskim organizowanym na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.
Kujawsko-pomorska husaria reprezentuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Grupa uczestniczyła między innymi w moskiewskim pikniku historycznym upamiętniającym bitwę stoczoną przez wojska rosyjskie i polsko-litewskie w 1612 roku, a także dwukrotnie brała udział w husarskim spotkaniu upamiętniającym Odsiecz Wiedeńską podczas Dni Kultury Polskiej w Austrii (więcej).
Polska Liga Husarska powołana została 21 marca 2019 roku. Stowarzyszenie zrzesza chorągwie i grupy husarskie z całej Polski. 2 maja na zamku w Golubiu-Dobrzyniu zainaugurowano pierwszy z 6 turniejów w ramach I Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego. Kolejne spotkania odbyły się w Gniewie (woj. pomorskie), Warszawie, Białymstoku, i Pułtusku (woj. mazowieckie). Nasza chorągiew zajęła pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej. Jej reprezentanci osiągnęli także wysokie wyniki w zmaganiach indywidualnych, drugie miejsce objął Marcin Szynkiewicz. W pierwszej dziesiątce najlepszych husarzy w Polsce znaleźli się także Piotr Cieślik i Eligiusz Michalak. Organizację wydarzenia wsparł finansowo samorząd województwa (więcej).
Czytaj także:
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 listopada 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2019 r.