Z astronomią za pan brat
Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne – do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nad astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt astrofizyczny, który ułatwi uczniom prowadzenie obserwacji i poznawanie wciąż pełnego tajemnic kosmosu.
– Uczniowie szkół podstawowych i liceów podczas dodatkowych zajęć z astrografii, informatyki i matematyki wykorzystywanej w astronomii rozwijają kreatywność, zdobywają nowe umiejętności i uczą się współpracować w grupie. Secjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji nieba są w tym bardzo pomocne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program edukacyjny „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Jego celem jest organizacja zajęć dodatkowych dla zdolnych uczniów, doposażenie pracowni, w których odbywają się lekcje oraz przeszkolenie nauczycieli, którzy nabywają nowe kompetencje w pracy z uczniem.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół zlokalizowanych wokół czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz – nowoczesnych miniobserwatoriów astronomicznych, które powstały z inicjatywy samorządu województwa. Takie obiekty działają w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy został odpowiednio wyposażony, posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych. Aby wesprzeć edukatorów astrobaz Urząd Marszałkowski dofinansował kursy dla nauczycieli poszerzające wiedzę z astronomii, zajęcia poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatne studia podyplomowe. Strona projektu.
Dodatkowe zajęcia dla uczniów
W ramach nowego programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie uczestniczą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i programowania oraz biorą udział w kołach matematyczno-przyrodniczych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. Pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk, a przy tym rozbudzają kreatywność i ciekawość poznawania otaczającego ich świata.
Doposażone pracownie dydaktyczne
W ubiegłym roku do pracowni szkolnych trafiły m.in. komputery dla uczniów i nauczycieli, szafki i stoliki pod laptopy, tablety, tablice magnetyczne, ekrany, projektory, drukarki, książki i atlasy astronomiczne. W tym roku placówki otrzymały również profesjonalny sprzęt optyczny wykorzystywany na zajęciach z astrografii. Są to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba. Lista wyposażenia, które trafiło do placówek.
Kursy dla nauczycieli
W ramach projektu odbywają się także szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia, które pozwalają im zdobyć nowe kwalifikacje w zakresie metod indywidualnej pracy z uczniem, nauczania eksperymentalnego oraz wykorzystywania w nauczaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. We wrześniu z takich kursów skorzystało 26 nauczycieli przedmiotów matematycznych i przyrodniczych. W kolejnych, których tematem będą technologie informacyjno-komunikacyjne w dydaktyce, weźmie udział 14 pedagogów.
„Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w kooperacji z partnerami:
- powiatem inowrocławskim,
- powiatem radziejowskim,
- powiatem żnińskim,
- powiatem brodnickim,
- powiatem golubsko-dobrzyńskim,
- powiatem świeckim,
- miastem Gniewkowo (powiat inowrocławski),
- gminą Gostycyn (powiat tucholski),
- gminą Unisław (powiat chełmiński),
- miastem Dobrzyń nad Wisłą (powiat lipnowski),
- miastem Kruszwicą (powiat inowrocławski),
- gminą Zławieś Wielka (powiat toruński),
- miastem Rypin.
W projekcie uczestniczy 16 szkół podstawowych i średnich z Kujaw i Pomorza:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie,
- Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gostycynie,
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rypinie,
- Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy,
- Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 w Zespole Szkół i Placówek w Radziejowie,
- Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Unisławiu,
- Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Floriana Ceynowy w Świeciu,
- Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Żninie.
Program realizowany jest dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Budżet to ponad 4 miliony złotych, z czego blisko 3,5 miliona stanowi dofinansowanie z naszego RPO. Realizacja projektu potrwa do końca 2023 roku.
Wojewódzki Konkurs Astronomiczny
Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego organizuje konkurs na najciekawsze astronomiczne projekty badawcze dla uczniów szkół naszego regionu. Tegoroczną edycję zakończyliśmy we wrześniu, wyniki poznamy do końca roku.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
27 października 2020 r.