Obradował sejmik
Podczas poniedziałkowej (30 sierpnia) sesji sejmik upoważnił zarząd województwa do podjęcia działań na rzecz uruchomienia nowej linii autobusowej Bydgoszcz – Mrocza – Sępólno Krajeńskie – Kamień Krajeński. Jest to realizacja postulatów lokalnych społeczności w tym rejonie. Funkcjonowanie połączenia zostanie w znacznej mierze sfinansowane z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Przed posiedzeniem radni i członkowie zarządu województwa spotkali się z uczestnikami Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Radni zaakceptowali nowelizację uchwały w sprawie pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego na zadania inwestycyjne realizowane w ramach „Kujawsko-Pomorskiej Małej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2021” (druk nr 84/21 w porządku obrad). 24 maja sejmik przyjął uchwałę, w której przyznał pomoc finansową 23 jednostkom samorządu terytorialnego na łączną kwotę 550 tysięcy złotych. Teraz zwiększamy środki na ten cel o 200 tysięcy złotych, dzięki czemu dofinansowanie obejmie dodatkowo 11 inwestycji. W porządku obrad znalazły się też dwa inne projekty uchwał dotyczących pomocy finansowej województwa na rozwój infrastruktury sportowej – chodzi o budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubiczu Dolnym (druk nr 83/21) oraz hali sportowej przy Zespole Szkół w Gronowie (druk nr 82/21). W obu przypadkach samorząd województwa przyznał dotację w wysokości ćwierć miliona złotych.
Konieczność przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza w naszym województwie jest powodem przyjętej dziś nowelizacji uchwały antysmogowej o przepisy dotyczące zakazu eksploatacji instalacji na paliwa stałe w budynkach/lokalach, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Chodzi o największe miasta województwa (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), miasta uzdrowiskowe (Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój) oraz Nakło nad Notecią. Sejmik przyjął dziś też pakiet nowelizacji uchwał dotyczących obszarów chronionego krajobrazu.
Radni wysłuchali aktualnych raportów wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska i wojewódzkiego inspektora sanitarnego na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego na terenie naszego województwa. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymagała zmiany organizacji pracy i przyspieszyła cyfryzację Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawił sprawozdanie z realizacji Kujawsko-Pomorskiego Programu na rzecz Ekonomii Społecznej do 2020 roku. Sejmik zaakceptował przystąpienie województwa do Europejskiej Sieci Społecznej (ESN, druk nr 71/21). Uczestnictwo w ESN daje nam możliwość wymiany doświadczeń w zakresie polityki społecznej ze 150 podmiotami w całej Europie.
Sejmik przyjął uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (druk nr 78/21) i Kujawsko-Pomorskiej Rady Oświatowej (druk nr 81/21).
Po krótkiej debacie przyjęto też stanowisko w sprawie zasad udzielania pomocy rolnikom poszkodowanym w związku z upadłością podmiotów skupujących produkty i płody rolne. „Postulujemy jak najpilniejsze zmiany legislacyjne, w wyniku których wsparcie przysługiwałoby wszystkim rolnikom, którzy, niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji rolnej, ponieśli straty na skutek ogłoszenia upadłości przez podmioty skupujące” – czytamy w stanowisku. Adresatami dokumentu są premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
26 sierpnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 1 września 2021 r.