Tak to robią w Unisławiu
Rozmowa z Józefem Rajkowskim, prezesem obchodzącej stulecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Unisławiu w powiecie chełmińskim
OSP to przede wszystkim oczywiście gaszenie pożarów i inne akcje ratunkowe. Ale to też tradycja społecznego zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności. Jak to robicie w Unisławiu?
Z myślą o lokalnej społeczności bierzemy udział w organizacji i zabezpieczaniu imprez i uroczystości. Strażacy są obecni na zebraniach wiejskich i w szkołach, gdzie prowadzą pogadanki i turnieje wiedzy pożarniczej. Z okazji Dni Unisławia czy dorocznych zbiórek Orkiestry Świątecznej Pomocy druhowie organizują pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i akcji ratowniczych. Jednostka nasza, wspólnie ze Stowarzyszeniem Dzieci Niepełnosprawnych Iskierka, jest współorganizatorem corocznego pikniku dla dzieci i ich rodzin, jesteśmy też obecni na gminnych obchodach Dnia Dziecka. Wspólnie z ratownikami medycznymi dbamy o bezpieczeństwo uczestników lokalnych imprez – dożynek, dni gminy, Święta Kapusty, turniejów piłki halowej i siatkówki, biegów i wyścigów kolarskich. Jesteśmy wszędzie, gdzie nasza pomoc jest potrzebna, a nieraz niezbędna.
Wyrazem uszanowania przez społeczeństwo naszej gminy niech będzie fakt ufundowania, w 2000 roku, nowego sztandaru OSP Unisław, jak również liczne podziękowania od instytucji i firm współpracujących z nami.
Z jakich środowisk rekrutują się członkowie waszej OSP?
Większość członków naszej jednostki to potomkowie strażaków – synowie, córki, wnuki. Ta tradycja jest pielęgnowana od wielu pokoleń.
Jak wygląda obecnie szkolenie strażaka ochotnika?
Każdy strażak przechodzi szkolenie podstawowe – takie, jak strażak zawodowy – ochotnicy biorą też udział w ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez władze gminny i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Regularnie spotykamy się na zbiórkach szkoleniowych, podczas których ćwiczymy ze sprzętem.
Nasza jednostka liczy 46 członków, przy czym osób uczestniczących w akacjach ratowniczych-gaśniczych mamy 25. Mamy do dyspozycji dwa samochody ratownicze – lekki do ratownictwa drogowego i średni na akcje przeciwpożarowego. Oba są wyposażone w aparaty ochrony dróg oddechowych z czujnikami zaniku oddechu, agregaty prądotwórcze i podstawowy sprzęt potrzebny do działań ratowniczych i pierwszej pomocy. Nasi strażacy mają ubrania i buty ochronne, hełm z latarką i specjalistyczne rękawice.
Czego wam życzyć z okazji jubileuszu?
Życzenie mamy w zasadzie jedno – rozbudowa i modernizacja naszej remizy oraz budowa świetlicy. Obecnie nie mamy pomieszczenia, w którym można przeprowadzić chociażby zebranie jednostki.
20 września 2019 r.