Skupiamy się na konkretnym działaniu
Rozmowa z Szymonem Kucińskim, dwukrotnym stypendystą marszałka, liderem projektu „Korona Korki”, w ramach którego grupa licealistów udziela darmowych korepetycji młodszym uczniom.
Skąd wziął się pomysł na „Korona Korki”? Jak wyglądała droga do jego realizacji?
Nasza przygoda z projektem „Korona Korki” zaczęła się z szkole podczas godziny wychowawczej. Nauczyciel poinformował nas o możliwości wzięcia udziału w międzynarodowej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” skierowanej do licealistów i studentów. W wielkim skrócie chodzi o to, by stworzyć własny projekt społeczny, który ma poprawić nasze otoczenie, nauczyć nas skutecznego działania i rozwinąć nowe kompetencje. Uczestnicy są oceniani i nagradzani w zależności od zajętego miejsca. Główną nagrodą jest zdobycie „Złotego Wilka”, którego wręczają przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Projekt „Korona Korki” tworzy grupa uczniów i uczennic 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jesteśmy dziesięcioosobową grupą przyjaciół z klas o różnych profilach. Po założeniu zespołu postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i zainteresowania. Tak się złożyło, że niemal w tym samym czasie z powodu pandemii koronawirusa zostały zamknięte szkoły i sytuacja stała się bardzo trudna dla wielu uczniów i ich rodziców. To wszystko zadecydowało o tym, że wpadliśmy na pomysł udzielania korepetycji naszym młodszym kolegom i koleżankom ze szkół podstawowych, odciążając przy tym ich rodziców. Następnie w mgnieniu oka wymyśliliśmy nazwę i logo.
Jak docieracie ze swoim projektem do uczniów i w jaki sposób promujecie Waszą inicjatywę?
Pierwszym krokiem było założenie strony internetowej w mediach społecznościowych. Informację o niej zaczęliśmy udostępniać na własnych profilach oraz prosić o to rodzinę i znajomych. Jako uczestnicy olimpiady mamy odgórne wytyczne co do promocji naszego przedsięwzięcia. Musimy pozyskiwać partnerów, sponsorów, współpracować z mediami oraz założyć zbiórkę, by uzyskać wymagany budżet. Realizacja tych zadań wpływa na ocenę naszego zespołu i daje nam odpowiednią ilość punktów. W tym celu nawiązujemy współpracę z dyrekcją szkół podstawowych, stowarzyszeniami współpracującymi z dziećmi i młodzieżą oraz zachęcamy do współpracy dyrekcje instytucji opiekuńczych. Szukamy możliwości promocji w lokalnych mediach, staramy się również o słowa poparcia władz miejskich, ale nie tylko. Zależy nam na współpracy z każdym, kto potrzebuje pomocy w nauce.
Czy korepetycje są darmowe? W jaki sposób można się do Was zgłosić?
Nie pobieramy żadnych opłat. Prosimy jedynie, by po każdych przeprowadzonych zajęciach rodzice lub opiekunowie wypełnili potwierdzenie udziału w lekcji. Nie ukrywam, że zależy nam na pozytywnych opiniach od naszych beneficjentów. W niedalekiej przyszłości planujemy utworzenie zbiórki, w której udział będzie całkowicie dobrowolny. W zależności od zebranej kwoty otrzymamy punkty liczące się w ogólnej klasyfikacji w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.
Zgłaszać można się za pośrednictwem naszej strony na Facebooku oraz mailowo na adres: koronakorki@gmail.com. W zgłoszeniu należy podać przedmiot oraz zakres materiału, z którego mielibyśmy pomóc.
Na jakie trudności napotykają uczniowie podczas nauki zdalnej?
Chyba nikomu nie było łatwo odnaleźć się w sytuacji, gdy praktycznie z dnia na dzień wszyscy uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej. Rozmawiając z rodzicami czy opiekunami, dowiadujemy się, że dzieci, szczególnie te z młodszych klas, mają trudność ze skupieniem uwagi na lekcjach. W końcu siedzą w swoim pokoju, a nie w sali lekcyjnej, przez co są bardziej rozluźnieni. To niestety sprawia, że zaległości pojawiają się bardzo szybko. Naszym zadaniem jest pomóc w odrobieniu pracy domowej, przygotowaniu do klasówek czy poprawieniu oceny. Skupiamy się na konkretnym działaniu.
Jakie macie plany na przyszłość „Korona korków”?
Ciężko powiedzieć. Założenie jest takie, że projekt wygaśnie wraz z zakończeniem olimpiady, czyli pod koniec maja. Wielki finał odbędzie się czerwcu. Jednak praca ta wielu z nas daje wiele satysfakcji, dlatego nie możemy wykluczyć dalszej współpracy. Może zostaniemy profesjonalnymi korepetytorami na dłużej?
19 marca 2021 r.