Samochody gaśniczo-ratownicze dla drużyn OSP
Siedem kujawsko-pomorskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej odebrało 15 lutego kluczyki do nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Ceremonia odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i prezesa Zarządu Głównego OSP Waldemara Pawlaka. Samochody zostały zakupione dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Sprzęt jest jedynie wyposażeniem – jakże niezbędnym, jakże ważnym, gwarantującym skuteczność waszych akcji. Ale wiemy, że bez człowieka ten sprzęt nie znaczyłby nic. Liczy się wasza ofiarność, skuteczność, gotowość do pomocy. Niech te samochody bezpiecznie odwożą was do domów po każdej akcji, niech strzeże was święty Florian – powiedział w swoim wystąpieniu, zwracając się do reprezentacji drużyn OSP, marszałek Piotr Całbecki.
Wszystkie wystąpienia (audio):
- marszałek Piotr Całbecki
- prezes OSP Waldemar Pawlak
- komendant powiatowy PSP w Wąbrzeźnie st. bryg. Janusz Woźniak
W spotkaniu oraz w konferencji podsumowującej projekt RPO, w ramach którego wozy bojowe zostały zakupione, uczestniczyli także wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Paweł Zgórzyński. Wcześniej gospodarz województwa podjął w Urzędzie Marszałkowskim prezesa Waldemara Pawlaka i prezesa kujawsko-pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego OSP Zdzisława Dąbrowskiego.
Średnie samochody gaśnicze (ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymały:
- OSP Chlebowo (powiat lipnowski)
- OSP Radzyń Chełmiński (powiat grudziądzki)
- OSP Szubin (powiat nakielski).
Ciężkie samochody gaśnicze (ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymały:
- OSP Gąsawa (powiat żniński)
- OSP Gębice (powiat mogileński)
- OSP Przysiersk (powiat świecki)
- OSP Wąbrzeźno.
Wszystkie samochody mają napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu sześciu osób. Wyposażone są w radiotelefony, wyciągarki elektryczne o uciągu siedmiu ton, działko wodno-piankowe na dachu, zbiornik wody o pojemności 5000 litrów i zbiornik środka pianotwórczego na 500 litrów. Zasięg rzutu wody wynosi 60 metrów, maksymalna wydajność 3200 litrów na minutę. W zabudowie pojazdu znajduje się dodatkowe oświetlenie. Wozy wyposażono też w agregaty prądotwórcze o mocy sześciu kilowatów. W grudniu 2018 roku, w ramach tego samego projektu RPO, przekazaliśmy jednostkom OSP również siedem samochodów. Łączny koszt zakupów wszystkich 14 to 13 milionów złotych (wartość dofinansowania z RPO wyniosła 8,4 miliona złotych). Liderem projektu jest kujawsko-pomorski Zarząd Wojewódzki OSP.
- Zobacz też „Samochody dla strażaków”
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera OSP i Państwową Straż Pożarną w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Łączna wartość tego wsparcia w ostatnim czasie ze środków RPO wyniosła 44 miliony złotych.
- Zobacz „Sprzęt i infrastruktura dla strażaków”.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kujawsko-Pomorskiem to 854 jednostek funkcjonujących przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 208. Liczba czynnych członków OSP to 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 lutego 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2020 r.