Wioski tematyczne – wypoczynek bez nudy
Zwiedzanie zabytkowej kopalni, warsztaty mydlarskie, spacer kwiatowym szlakiem z duchem właścicielki zabytkowego dworu – to tylko niektóre atrakcje wiosek tematycznych w Kujawsko-Pomorskiem. W naszym regionie znajduje się kilka takich specjalnie utworzonych atrakcji turystycznych z motywem przewodnim, zwykle w małych miejscowościach. Po przewie spowodowanej lockdownem wioski znów czekają na odwiedzających. To świetne miejsca na rodzinne wycieczki.
– Wioski tematyczne to atrakcje, które w nieoczywisty sposób korzystają z potencjału turystycznego naszego regionu. Powstają najczęściej dzięki oddolnym inicjatywom, przyczyniając się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców, tworzą markę miejscowości i jej lokalnych, unikalnych produktów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Część wiosek tematycznych przyjmuje jedynie grupy zorganizowane lub jest czynna jedynie w określone dni tygodnia. Dlatego planując wizytę należy umówić się telefonicznie.
Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)
W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W górniczej wiosce można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się, jak żyli jej mieszkańcy w XIX wieku. W czasie lockdownu zrekonstruowano wieżę wyciągową i szyb górniczy podziemnej kopalni węgla ,,Montania (jedyną tego typu drewnianą konstrukcję w Polsce) oraz drobne elementy wyposażenia. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie, a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku.
Wioska jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach. Wizyty należy umawiać pod numerem telefonu 664 77 88 10 lub pisząc wiadomość na adres buko@las.pl. Więcej informacji.
Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)
Wioska przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Zajęcia odbywają się głównie w plenerze. Znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. W ofercie również nocne obserwacje ptaków, warsztaty mody, zdobywanie najwyższego punktu widokowego w Borach Tucholskich. Można także wziąć udział w plenerze malarskim szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Najbliższy plener dla dzieci i młodzieży śladami słynnego malarza odbędzie się 1 lipca, więcej na profilu wioski na Facebooku.
Kontakt pod numerem telefonu: 694 521 672. Więcej informacji.
Wioska Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski)
Główną atrakcją jest ogród „Tęczowy zakątek” o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. W ofercie miedzy innymi warsztaty ogrodnicze oraz gra terenowa ,,Na kwiatowym szlaku w Żalnie” – spacer z duchem dawnej właścicielki dworu Janiny Żalińskiej, którego uczestnicy poznają kwiaty, krzewy i zioła rosnące we wiosce, rozwiązują dedykowane im zadania i poszukują skarbu. W wiosce odbywają się również warsztaty plastyczne, których głównym motywem są kwiaty.
Kontakt telefoniczny 604 497 079 lub mailowy zalno@tuchola.pl. Więcej informacji.
Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)
Wioska przyjmuje jedynie grupy zorganizowane powyżej 10 osób. Największą atrakcją tego miejsca są pasieki. Tu każdy pogłębi swoją wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie, dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Można także skosztować przysmaków przygotowanych na bazie miodu. Na chętnych czekają też warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Miodowi detektywi”. W oddalonym o 3 kilometry od wioski Łyskowie można skorzystać z dobrodziejstw apiterapii –leczenia dolegliwości poprzez oddychanie poprzez oddychanie powietrzem ulowym (tzw. api-inhalator).
Wizyty można umawiać pod numerami telefonów 52 33 67 318 lub 662 875 252 bądź mailowo: prokocja@gostycyn.pl. Więcej informacji.
Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)
Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne, na których nauczymy się piec podpłomyki czy ubijać masło, a także warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek.
Chętnych do odwiedzenia wioski prosimy o wcześniejszy kontakt (zwłaszcza, jeśli wizycie mają towarzyszyć warsztaty) pod numerem 695 944 808 Więcej informacji.
Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki)
Wioska przyjmuje tylko grupy zorganizowane (do 30 osób). Na odwiedzających czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy.
Wizytę w wiosce można zarezerwować pod numerem telefonu 501 344 393. Więcej informacji.
Wioska Początku Życia w Jajkowie (powiat brodnicki)
Co było pierwsze – jajko czy kura? Na to pytanie najlepiej poszukać odpowiedzi w Jajkowie – Wiosce Początku Życia, której motywem przewodnim są jajka. Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w mitach różnych kultur. Wizytę we wiosce można umawiać telefonicznie 506 239 651 lub mailowo: poczatekzycia@interia.pl. Więcej informacji.
Wioska Mydlarska w Górznie (powiat brodnicki)
Na gości górznieńskiej wioski tematycznej czekają atrakcje związane z historią higieny osobistej. Wśród nich warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła, wizyta w starej pralni gdzie można wypróbować ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania. W ofercie również warsztaty graficzne, kowalskie i tłoczenia oleju na zimno. Do dyspozycji gości pozostaje również park linowy zlokalizowany nad jeziorem górznieńskim.
Kontakt dla grup zorganizowanych (mogą liczyć nawet do 100 osób) – 507 689 920, dla osób indywidualnych – 503 028 698. Więcej informacji.
Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)
Wioska przyjmuje jedynie grupy zorganizowane (do 15 osób). Temat przewodni wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi. Głównym tematem tego miejsca są zioła i ich zastosowanie w kuchni i medycynie. W czasie lockdownu w Ziołowym zakątku edukacyjnym posadzono nowe rośliny. Goście mogą w nim odpocząć w otoczeniu ziół, skorzystać z warsztatów rękodzielniczych i skosztować miejscowych smakołyków – ziołowych herbat i lawendowych ciasteczek.
Wizyty można umawiać telefonicznie – 533 656 800. Więcej informacji.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
15 czerwca 2021 r.