Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc
Dzięki wakacyjnej akcji Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej poznajemy niezwykłe zakątki naszego regionu: wieś tak starą, że znalazła się na mapie Ptolemeusza, osadę, w której uprawiano rytualny kanibalizm, wioskę górniczą i ostoję dzikich zwierząt z pięciu kontynentów. Odwiedzamy kujawskie lawendowe pola i wichrowe wzgórza, leśne ostępy Borów i Pojezierza Brodnickiego.
Bohaterami akcji Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc są na równi miejsca i ludzie, którzy je tworzą. Rodzinne historie, wielopokoleniowe dziedzictwo i ciężka praca, dzięki której wiele miejsc rozkwita i zaprasza w swe gościnne progi. Ludzie ratujący podupadłe siedliska, sięgający do korzeni, we wszystkim upatrujący nowych możliwości. Pełni fantazji i niezwykle kreatywni.
Podczas projektu Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc odwiedzimy Dolinę Dolnej Wisły by niespiesznie odpocząć, dać sobie na wszystko czas i poczuć błogość, która emanuje z nadwiślańskich krajobrazów. Choć blisko Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, Świecia czy Grudziądza – wsie w Zakolu Wisły snują swoją własną, zupełnie nie-podmiejską opowieść. W Dolinie Dolnej Wisły zajrzymy do zabytkowych chat w Luszkowie i Chrystkowie, do Winnicy przy Talerzyku i Izby przy piecu chlebowym w Dąbrowie Chełmińskiej.
Udamy się także na Pojezierze Brodnickie – do bagiennej Doliny Drwęcy i Jaru Brynicy. Odkryjemy lasy pełne malin, jeżyn i jagód. Odwiedzimy Stajnię Leźno, której gospodarz zabierze nas na leśną kąpiel i opowie o dobroczynnym wpływie lasu na nasz umysł i ciało. Poszukamy skarbów dzięki geocaschingowi – terenowej zabawie, z użyciem sygnału GPS. Skosztujemy pysznego jesiotra z Krainy Potraw Lokalnych i weźmiemy udział w ciekawych warsztatach „Pracowni na Kółkach” ze Zdrojów.
Zgłębimy tajemnice Borów Tucholskich – Rezerwatu Biosfery UNESCO. Odwiedzimy wioski tematyczne: górniczą, chlebową, ptasią, miodową. Wstąpimy do Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie, gdzie poznamy postać Sat Okh’a (Stanisława Supłatowicza – syna wodza indiańskiego i Polki).
Udamy się też na Ziemię Dobrzyńską by na śniadanie zjeść chrupiącego sodziaka z masłem i swojskim twarogiem a na obiad pierogi z komosą. Zwiedzimy skansen w Kłóbce, dworski spichlerz w Dyblinie i odpoczniemy w jabłoniowym sadzie agroturystyki „Pod zachrypniętym kogutem”.
W tych niezwykle uroczych zakątkach naszego regionu każdy znajdzie coś fascynującego! Więcej informacji tutaj i tutaj.
Czytaj też: Górnicy, ptaki i miód w wioskach tematycznych
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
12 sierpnia 2016 r.