Zwyczaje i tradycje
Warsztaty z tradycyjnego barwienia jajek i przygotowywania świątecznego baranka, materiały wideo przedstawiające najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, czy występy i koncerty w formie online – to część atrakcji, które w świątecznym okresie przygotowały marszałkowskie instytucje kultury. Wszystkie do obejrzenia w domu. Zapraszamy do wspólnych przedświątecznych przygotowań!
Specjalne materiały poświęcone świątecznym tradycjom przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest przewodnik poświęcony dawnym i współczesnym sposobom zdobienia pisanek oraz świąteczna galeria zdjęć. Muzeum przygotowało wiele materiałów wideo – wśród nich poradniki wykonywania ozdób, nagrania z tworzenia wielkanocnych aranżacji oraz film, w którym pracownicy ośrodka opowiadają o najpopularniejszych świątecznych tradycjach. Wszystkie materiały są dostępne na kanale YouTube instytucji.
Wielkanocne nagrania przygotowało także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w ramach cyklu „Wielkanoc na Kujawach”, opowiada o świątecznych tradycjach w naszym regionie. Seria trzech filmów dostępna jest na kanale YouTube muzeum. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ośrodka.
W czwartek (1 kwietnia) w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej odbyła się prezentacja unikatowego starodruku ze zbiorów biblioteki, tzw. „Postylli Toruńskiej”. Zabytkowy zbiór kazań można zobaczyć online za pośrednictwem mediów społecznościowych instytucji.
W Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od czwartku (1 kwietnia) prezentowana jest wystawa „Wielkanoc na Kurpiach- Palmy, leluje i byśki…”, którą do 14 maja będzie można obejrzeć w wirtualnej formie. Ekspozycja powstała w ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała”, szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronie internetowej ośrodka.
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych przygotowała film instruktażowy, jak samodzielnie wykonać ozdobnego baranka. Przed siedzibą ośrodka na Rynku Nowomiejskim 17 można natomiast obejrzeć wystawę plenerową, która powstała z okazji przypadającego 1 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ptaków. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej galerii.
Dla melomanów świąteczną ofertę przygotowała Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, która w wielkanocną niedzielę (4 kwietnia) udostępni słuchaczom koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego. Występu będzie można posłuchać od godziny 19 za pośrednictwem kanału YouTube instytucji.
Teatr im. Wilama Horzycy w czasie świąt planuje udostępnić nowe odcinki z cyklu miniatur dźwiękowych „Kącik dla introwertyków”. Ponadto w dniach 1-5 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy spektakl teatru „Patyki i badyle” prezentowany w formie online. Więcej informacji o sztuce powstałej na podstawie książki Urszuli Zajączkowskiej dostępne jest na stronie internetowej instytucji.
Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi w materiale, są to również:
- Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
- Opera „NOVA” w Bydgoszczy
- Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Pałac Lubostroń w Lubostroniu
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
- Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
2 kwietnia 2021 r.