Więcej bezpiecznych dróg dla rowerzystów
Asfaltowe drogi rowerowe połączyły szereg miejscowości położonych w powiecie toruńskim. Na realizację inwestycji wykorzystaliśmy środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
– Drogi rowerowe zachęcają nie tylko do weekendowej aktywności – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Coraz więcej mieszkańców wykorzystuje rower jako wygodny sposób na dotarcie do pracy i szkoły. Naszym celem jest stworzenie spójnej sieci ścieżek rowerowych, które umożliwią bezpieczne poruszanie się rowerem po całym regionie.
Rowerowa trasa z Chełmży do Kowalewa Pomorskiego
Nowa asfaltowa droga rowerowa powstała wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 551 na odcinku z Nawry do Kończewic oraz wzdłuż dróg nr 649 i 554 z Pluskowęs do Sierakowa. Jej łączna długość to 13 kilometrów. Skarpy i przepusty zostały zabezpieczane barierami, a skrzyżowania z innymi drogami dodatkowo oznakowane. Przejazdy rowerowe i przejścia zyskały oświetlenie. Droga łączy się z odcinkami ścieżek pieszo-rowerowych wykonanych w poprzednich latach w Chełmży i Kowalewie Pomorskim. W ramach odrębnego zadania powstanie też odcinek drogi rowerowej w Srebrnikach, gdzie konieczna jest przebudowa jezdni. Przygotowywana jest także budowa drogi rowerowej w Warszewicach na terenie gminy Łubianka.
Wzdłuż Drwęcy
Pięciokilometrową ścieżkę zyskali rowerzyści wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 657 na odcinkach ze Złotorii do Nowej Wsi oraz z Nowej Wsi do Lubicza Górnego. Nawierzchnie wykonano z asfaltu. Droga łączy się ze ścieżkami pieszo-rowerowymi na terenie gminy Lubicz. W kilku punktach zbliża się do meandrującej rzeki Drwęcy. W tym roku cykliści zyskają także dwukilometrowy odcinek drogi rowerowej w Nowej Wsi.
Do aquaparku lub puszczy rowerem
Miłośnicy jednośladów chętnie korzystają ze ścieżki zbudowanej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 273 na odcinku od Małej Nieszawki (granicy z Toruniem) do Cierpic. Inwestycji towarzyszyła budowa miejsc parkingowych dla rowerzystów, przebudowa chodników i montaż oświetlenia. Nowa ścieżka, łącząca się z wykonanymi w poprzednich latach drogami rowerowymi, umożliwia między innymi dojazd do szkół, aquaparku i kompleksu leśnego – Puszczy Bydgoskiej. W tym roku powstanie też nowa kładka rowerowa w Wielkiej Nieszawce.
Ważne liczby
- długość nowych dróg rowerowych pomiędzy Nawrą, Chełmżą i Sierakowem 13 km, wartość inwestycji 16,3 mln złotych, dofinansowanie z RPO 12,9 mln złotych
- długość trasy Złotoria-Lubicz – 4,9 km, koszt 6,5 mln złotych, dofinansowanie z RPO 5,9 mln złotych
- długość ścieżki od granic Torunia do Cierpic: 6,4 km, wartość inwestycji 12 mln złotych, dofinansowanie z RPO 8,7 mln złotych
Zarząd Dróg Wojewódzkich
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
24 stycznia 2024 r.