Wojowie, bitwy i potyczki w Biskupinie
Jeszcze do niedzieli (24 września), pod hasłem „Bogowie wojny”, trwa Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Głównym tematem tegorocznej imprezy są wojownicy i ich boscy opiekunowie.
– Program tegorocznego Festynu Archeologicznego jest jeszcze bogatszy i jeszcze ciekawszy niż zwykle – pewnie za sprawą tematyki, bo wojowie i potyczki zawsze wywołują emocje i znakomicie wyglądają w inscenizacjach. Ale przede wszystkim za sprawą człowieka, który wiele lat temu te festyny wymyślił i przez te wszystkie lata rozwijał i udoskonalał ich koncepcję i realizację – dyrektora Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesława Zajączkowskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który wraz z wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą w minioną sobotę (16 września) uczestniczył w otwarciu wydarzenia.
Dyrektor Zajączkowski, który przygotowuje się do przejścia na zasłużoną emeryturę, umocnił pozycję naukową placówki (m. in. w dziedzinie archeologii doświadczalnej), także w międzynarodowym środowisku muzealników, rozwinął jej przestrzeń ekspozycyjną oraz infrastrukturę, czyniąc muzeum ważnym punktem na kulturalnej i turystycznej mapie regionu i kraju. Jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury (za 2013 rok).
Podczas Festynu Archeologicznego można zobaczyć, jak wyglądało dawne uzbrojenie, sposoby walki oraz czym wyróżniała się strefa duchowa i światopoglądowa dawnych wojowników. Codziennie przez dziewięć dni (16-24 września) są inscenizowane bitwy, pokazy oraz przedstawienia teatralne, w których przeplatają się mityczne opowieści i obrzędy. Taktyki walk przedstawiają zarówno wojowie piastowscy, wikińscy i madziarscy, jak i rzymskie legiony. Wyjątkową atrakcją jest bitwa pomiędzy załogami dwóch zrekonstruowanych łodzi.
Nie brakuje również specjalnych stoisk poświęconych archeologii wojny oraz wykładów popularno-naukowych. Całość dopełnia wystawa „Miecze Europy” ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w opoce brązu po wiek XVII. Jak co roku w grodzie pokazywane jest życie codzienne dawnych mieszkańców obecnego Biskupina.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji, w tym program wydarzenia na stronie muzeum.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 września 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2017 r.