Aktualności

11 i 12 listopada w bydgoskiej Operze Nova odbędzie się premiera „Niebezpiecznych związków” w choreografii Krzysztofa Pastora fot. Andrzej Makowski
11 i 12 listopada w bydgoskiej Operze Nova odbędzie się premiera „Niebezpiecznych związków” w choreografii Krzysztofa Pastora fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Opera Nova w Bydgoszczy jest gotowa do premiery „Niebezpiecznych związków”, spektaklu będącego bydgoskim debiutem światowej sławy choreografa Krzysztofa Pastora. W nadchodzący weekend odbędą się wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości.


 

Premiera „Niebezpiecznych związków” została zaplanowana na 11 i 12 listopada. Opera Nova zapewnia, że do premiery gotowe są dwie obsady perfekcyjnie przygotowanych tancerzy, którzy przymierzyli ponad setkę kostiumów. Orkiestra podczas prób niemal zżyła się z partyturą, jaka wyszła spod kompozytorskiego pióra Artursa Maskatsa. Realizatorzy oświetlenia są w ogniu ostatnich intensywnych przygotowań. Został również wybrany ansambl wokalny złożony z artystek chóru. Choreografia Krzysztofa Pastora, kreatora światowego baletu, będzie pierwszą, jaką artysta przekazał tancerzom Opery Nova. Artyści na deski bydgoskiej opery przeniosą wątki znane z powieści autorstwa Pierre’a Choderlosa de Laclosa i filmu Stephena Frearsa z 1988 roku. Miłośnicy książki i hollywoodzkiej produkcji z niecierpliwością czekają na to podniesienie kurtyny. W kasie biletowej  końcówka biletów. Wejściówki (bez miejsc siedzących) sprzedawane będą po 50 zł.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy 10 listopada zaprasza na koncert „Byłaś serca biciem”. Przeniesie on słuchaczy w podróż przez dekady polskiej muzyki rozrywkowej, od złotych lat 60. po współczesność. Zabrzmią piosenki największych polskich twórców: m.in. Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Zauchy, Piotra Szczepanika. Koncert rozpocznie się o 19.00.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje finał IV Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Młodzi wokaliści w wieku od 7 do 14 lat, wytypowani w eliminacjach wstępnych, wykonają utwory o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Ponadto zaplanowana została, krótka prelekcja związana z lokalną historią z 1920 roku. Instytucja Zaprasza w piątek, 10 listopada 2023 r. na godz. 17.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu w ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci pod tytułem „Uskrzydleni”. Zaproszenie kierowane jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Warsztaty odbędą się 11 listopada między 11.00 a 12.30. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc.

 

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w Narodowe Święto Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Zabrzmią najbardziej znane, ale też te nieco zapomniane pieśni, nawiązujące do najważniejszych momentów z polskiej historii. Wystąpi zespół „Claritas” i pianista Marcin Mackiewicz.

 

Na niedzielę 12 listopada zaprasza Pałac Lubostroń. Odbędzie się tam wydarzenie pod nazwą „Gęsiego do Lubostronia”. W programie wydarzenia został zaplanowany festiwal gęsiny przyrządzonej w pałacowej restauracji, śpiewanie piosenek patriotycznych, jarmark pałacowy i festiwal ognia. Pałac zaprasza na godzinę 17.00.

 

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury. Są to również:

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

 

 Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2023 r.