WOAK zaprasza nie tylko w karnawale
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu kojarzony jest przede wszystkim z organizacji Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, zwanych popularnie KATAR, podczas których swoje umiejętności w zakresie muzyki, filmu, fotografii i teatru prezentują artyści amatorzy z województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak to tylko mała część działań WOAK-u, które docierają do 10 tysięcy mieszkańców regionu. W trwającym okresie karnawałowym ośrodek zaprasza do wypożyczenia strojów, dostępnych w kostiumerni.
Powstały w 1975 roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury ma w swojej ofercie zajęcia artystyczne i edukacyjne w zakresie filmu, muzyki, teatru, fotografii, sztuki cyrkowej i marketingu kultury skierowane zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Pod jego skrzydłami w kilka razy w każdym tygodniu na ćwiczeniach spotykają się członkowie chóru męskiego Copernicus, orkiestry dętej, cyrku Cool Kids, zespołu rękodzieła artystycznego Klub Supełek, sekcji plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorzy zrzeszeni w Centrum Aktywizacji Seniora. Swoją twórczość prezentują podczas występów w całym regionie i nie tylko.
WOAK corocznie od 27 lat organizuje cztery spotkania w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR), podczas której wyłaniani są najciekawsi artyści amatorzy z regionu w dziedzinie filmu, muzyki, teatru i fotografii. Aktualnie do 16 lutego pracownicy ośrodka czekają na zgłoszenia zespołów muzycznych. W roku 2018 w konfrontacjach w dziedzinie muzyki uczestniczyło 20 zespołów, łącznie 80 osób, w dziedzinie fotografii 35 autorów, którzy nadesłali 206 zdjęć, w dziedzinie filmu 50 autorów (współautorów), którzy nadesłali 19 filmów, w dziedzinie teatru 10 zespołów, łącznie 120 uczestników – w przeglądzie finałowym wzięło udział 5 zespołów – 90 uczestników.
Niezwykle wartościową inicjatywą WOAK-u jest Program Edukacji Kulturalnej Uczniów Klas Piątych Szkół Podstawowych z Małych Miejscowości Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Celem projektu jest włączanie dzieci ze szkół wiejskich w obieg kulturowy oraz przygotowanie ich do świadomego i aktywnego odbioru współczesnej kultury. W każdej jego edycji bierze udział około 150 uczniów.
Projektów ośrodka skierowanych do mieszkańców województwa jest znacznie więcej. Dzięki inwencji, pomysłowości oraz zaangażowaniu pracowników WOAK-u w ostatnich latach udało się uzyskać kilkadziesiąt grantów i dotacji ze środków państwowych i wojewódzkich na realizacje szeregu przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, docierających do setek mieszkańców regionu.
Siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji w Toruniu obecnie znajduje się przy ul. Szpitalnej 8 w Toruniu. Docelowo ośrodek swoje miejsce znajdzie w przebudowanej części dawnych młynów Richtera w Toruniu. Telefony kontaktowe do ośrodka to: (56) 652 27 55 i 603 773 743. Strona internetowa: www.woak.torun.pl.
Rok 2018 Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w liczbach:
- 49 warsztatów,
- 236 zajęć edukacyjnych,
- 9 wystaw,
- 42 koncerty i inne prezentacje,
- 6 konkursów
- w warsztatach uczestniczyły 584 osoby,
- w zajęciach edukacyjnych 4370 osób,
- w zajęciach stałych ponad 200 osób,
- liczba uczestników konsultacji, widzów występów i wystaw, słuchaczy koncertów, czytelników Biuletynu Informacji Kulturalnej to około 10 000 osób.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury jest jedną z 15 jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 stycznia 2019 r.