W rocznicę powstania niezależnego ruchu chłopskiego
Rondo Solidarności Rolników Indywidualnych – taką nazwę nosi od piątku (11 września) rondo na drodze krajowej nr 15 w Brzeźnie w powiecie toruńskim. Podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania niezależnego ruchu chłopskiego wręczone zostały odznaczenia państwowe i pamiątkowy medal marszałka województwa.
– To polscy chłopi byli zawsze ostoją naszej niepodległości i aspiracji do wolności. W czasach powojennych w sposób wręcz intuicyjny podjęli się walki godność, ale też o przyszłość ojczyzny. W latach osiemdziesiątych odegrali ogromną rolę w zmianach ówczesnej rzeczywistości – to oni przyczynili się do zwycięstwa polskiej solidarności – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.
Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo w kościele świętego Mikołaja w Gronowie, której przewodniczył toruński biskup senior Andrzej Suski. Obchody, z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych i wicemarszałka senatu VIII kadencji Jana Wyrowińskiego, radnego sejmiku Marka Witkowskiego, starosty toruńskiego Marka Olszewskiego i wójta gminy Lubicz Marka Nicewicza, upamiętniły członków komitetów samoobrony chłopskiej powstałych w 1978 roku.
Gospodarz województwa wręczył pamiątkowy medal, wybity z okazji stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, Michałowi Grabiance, przewodniczącemu, powstałej w ubiegłym roku, rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność” przy marszałku województwa i członkowi Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy wojewodzie kujawsko-pomorskim.
Odznaczenia państwowe osobom zaangażowanym w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowcz. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Władysław Dudek. „Jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu” Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali:
- Wojciech Benedykciński
- Józef Brzozowski
- Józef Kosiniak
- Janina Kowalska
- Franciszka Łopatyńska
- Jan Łopatyński
- Marian Napiontek
- Wiesław Olejnik
- Mieczysław Radgowski
- Zbigniew Rakszawski
- Piotr Szczutkowski
- Henryk Śmiałek
- Zdzisław Wijaszka.
Z okazji trzydziestej rocznicy powstania niezależnego ruchu chłopskiego w 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Chłopi `78”, która dostępna jest online.
Spotkanie z bohaterami Sierpnia
W tym roku obchodzimy 40. rocznicę solidarnościowego zrywu z 1980 roku, który rozpoczął polską drogę do demokracji i zjednoczonej Europy. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w tradycyjnym spotkaniu z działaczami przedsierpniowej opozycji demokratycznej w Przysieku. Więcej tutaj. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyły się dwie konferencje na temat fenomenu Solidarności, a we Włocławku msza święta w intencji realizacji ducha porozumień sierpniowych (szczegóły w programie obchodów).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 września 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 września 2020 r.