Aktualności

Debata w Komitecie regionów na temat sztucznej inteligencji w rolnictwie, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Debata w Komitecie regionów na temat sztucznej inteligencji w rolnictwie, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

W Brukseli o inteligentnych algorytmach dla rolnictwa

Sztuczna inteligencja (AI) w rolnictwie była tematem konferencji w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Wydarzenie, w którym uczestniczyli eksperci i praktycy zajmujący się implementacją inteligentnych narzędzi informatycznych oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, otworzył marszałek Piotr Całbecki.

 

Debata dotyczyła możliwości, jakie daje zastosowanie tego rodzaju systemów w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. Mówcy podkreślali, że AI pozwala nie tylko na skuteczne monitorowanie procesów produkcyjnych, ale też na zastosowanie narzędzi (maszyn, systemów) pracujących automatycznych, samodzielnie lub przy niewielkiej ingerencji człowieka, a także na optymalizację energetyczną gospodarstw.

 

– Prowadzący niewielkie gospodarstwa rolnicy są podstawą ekonomii naszych obszarów wiejskich i ich dobra kondycja jest istotna dla zrównoważonego rozwoju. Zaadaptowanie AI do potrzeb rolnictwa oznacza zrewolucjonizowanie praktyki uprawy i hodowli, zwiększenie produktywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego przyszłym generacjom – mówił otwierając konferencję marszałek Piotr Całbecki, który został na nią zaproszony jako sprawozdawca opinii Komitetu Regionów na temat wspólnej europejskiej polityki rolnej po 2027 roku.

 

W swoim wystąpieniu wskazał możliwe kierunki wykorzystania AI z perspektywy rolnictwa w naszym regionie – to m.in. precyzyjne określanie zapotrzebowania upraw na wodę i nawożenie oraz środki ochrony roślin; teleweterynaria czyli zdalna pomoc weterynaryjna; szersze niż dotychczas wykorzystanie maszyn autonomicznych i internetu rzeczy. Podkreślił też, że Unia Europejska jest najwłaściwszym podmiotem koordynującym wprowadzenie AI – nie tylko dlatego, że jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywnościowe dla 450 milionów Europejczyków, ale też ze względu na bezpieczeństwo wykorzystywanych przez AI danych i systemów informatycznych.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 czerwca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2024 r.