Terapia dla uzależnionych od sieci
Od lutego działa pilotażowy program terapii uzależnienia cyfrowego, który realizuje w naszym regionie marszałkowski Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Po profesjonalną, bezpłatną i dostępną bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się najmłodsi mieszkańcy naszego regionu.
– Program, adresowany do młodych mieszkańców regionu i ich rodziców, jest bardzo ważny i potrzebny. Cieszę się, że nasze instytucje medyczne skutecznie odpowiadają na aktualne problemy – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pierwsi pacjenci zostali przyjęci na początku lutego, a do początku marca udzielono już 22 porad. Większość z nich to pierwszy kontakt i porada diagnostyczna. Najczęściej zgłaszają się pacjenci dotknięci problemem siecioholizmu. Najmłodszy pacjent ma dziewięć lat, a najstarszy to osiemnastolatek. Najwięcej biorących udział w terapii jest między 11 a 14 rokiem życia. Trwają przygotowania do uruchomienia terapeutycznego programu grupowego.
Udział w terapii nie wymaga skierowania i jest bezpłatny, a pierwsza wizyta odbywa się w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia do placówki. Na terapię składają się porady lekarskie, terapeutyczne, psychologiczne, sesje grupowe lub rodzinne. Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rozwijające się uzależnienie u jednego z członków rodziny znacząco wpływa na funkcjonowanie całej rodziny i otoczenia. Pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim na Kujawach i Pomorzu udziela Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Realizuje on świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska. Z terapii w poradni można skorzystać bez skierowania. Poradnia przyjmuje osoby dorosłe (uzależnione, parterów osób uzależnionych, DDA) i osoby niepełnoletnie (oraz ich rodziców lub opiekunów). WOTUiW przyjmuje także do Całodziennego Oddziału Odwykowego, Ośrodka Krótkoterminowej Terapii Uzależnień przy ulicy Szosa Bydgoska oraz Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień przy ulicy Tramwajowej. Te oddziały oferują pomoc w ramach terapii indywidualnej i grupowej w różnych formach, dostosowywanych do potrzeb pacjentów. WOTUiW posiada także Całodobowy Młodzieżowy Oddział Leczenia Uzależnień i Oddział Odwykowy Całodobowy przy ulicy Włocławskiej, gdzie pacjenci przebywają pod stałą, całodobową opieką.
W regionie działa również Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, działająca w strukturze Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Wszystkie wymienione ośrodki i oddziały to jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rejestracja do Poradni, w tym do programu leczenia uzależnień dzieci od mediów, możliwa jest:
- w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.30-15.00.,
- we wtorki i czwartki 7.30-18.00.
Numery telefonów do Poradni:
- 56 622 68 31,
- 507 871 735.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
25 stycznia 2022 r.
Ostatnia aktualizacja 16 marca 2022 r.