Umowy RPO na rzecz opieki długoterminowej i hospicyjnej
Zarząd województwa przyznał środki na dofinansowanie dwóch projektów związanych z działalnością dziennych domów opieki medycznej, opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki domowej w Bydgoszczy, Tucholi i Świeciu. Wsparcie w wysokości 13 milionów złotych pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W imieniu zarządu województwa umowy podpisał 5 kwietnia wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Wiem, że nie załatwiamy w ten sposób wszystkich potrzeb ludzi starszych i niesamodzielnych. Ale jestem przekonany, że dokonujemy przełomu w jakości usług opiekuńczych dla ludzi wymagających opieki długoterminowej. Skala tego przedsięwzięcia jest duża – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Pierwszy z dofinansowanych projektów dotyczy modernizacji i rozbudowy oddziału medycyny paliatywnej, pomieszczeń hospicjów domowych dla dorosłych i dzieci oraz poradni medycyny paliatywnej w mieszczącym się przy ul. Roentgena 3 w Bydgoszczy Domu Sue Ryder. Chodzi o modernizację pomieszczeń i rozbudowę sal chorych, które wyposażone zostaną w nowy sprzęt medyczny. Odnowione zostaną także sala gimnastyczno-rehabilitacyjna, szatnia i łazienki oraz pomieszczenia socjalne. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2020 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 9,2 miliony złotych, dofinansowanie z naszego RPO to 5,6 milionów złotych.
Drugi projekt dotyczy utworzenia trzech dziennych domów opieki medycznej – w Bydgoszczy, Tucholi i Świeciu. W każdej placówce znajdzie się miejsce dla 45 osób po przebytej hospitalizacji, wymagających przede wszystkim kwalifikowanej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacji. Będą też świadczyć domową opiekę hospicyjną. Placówki obejmą opieką łącznie 800 pacjentów, dorosłych i dzieci. Inwestycje zostaną zrealizowane do połowy 2021 roku. Wartość przedsięwzięcia wynosi 8,2 mln złotych, w tym dofinansowanie z puli Regionalnego Programu Operacyjnego 7,4 mln złotych.
Beneficjentem środków i realizatorem projektów w obu przypadkach jest spółka Pallmed, która prowadzi dedykowany opiece paliatywnej Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.
Dzienne domy opieki medycznej to instytucje dedykowane pacjentom po przebytej hospitalizacji, których sytuacja zdrowotna wymaga kwalifikowanej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną i kompleksowych działań usprawniających przeciwdziałających postępującej niesamodzielności.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest instrumentem realizacji polityki spójności Unii Europejskiej. Jego budżet składa się z dwóch komponentów – środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
5 kwietnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia 2019 r.