Udar mózgu to nie wyrok
Konferencja edukacyjna z udziałem ekspertów poświęcona profilaktyce udarów mózgu „Udar – każdy człowiek jest ważny” odbyła się 5 listopada w Urzędzie Marszałkowskim. Patronat honorowy nad spotkaniem objął marszałek Piotr Całbecki.
Udar mózgu to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu. W Europie rocznie notuje się milion nowych zachorowań na udar. W Polsce udar mózgu, dosięga około 70 tysięcy osób, z czego aż 30 tysięcy umiera w ciągu miesiąca. Pacjenci, którzy przeżywają ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. Udary mózgu są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności – 70 procent chorych po udarze jest dotkniętych kalectwem o różnym nasileniu. Powrót do zdrowia zależy jednak od tego, jak szybko choremu zostanie udzielona pierwsza pomoc i kiedy trafi pod specjalistyczną opiekę. Umiejętność szybkiego zareagowania na pierwsze objawy udaru może ocalić wielu osobom życie.
Celem spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Urzędem Marszałkowskim było uświadamianie wagi problemu udarów. Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się m.in. profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych oraz aktywność społeczna i powroty do pracy osób po udarach.
Departamentem Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego
5 listopada 2015 r.