Aktualności

Podpisanie porozumienia w sprawie remontu linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski–Ciechocinek fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podpisanie porozumienia w sprawie remontu linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski–Ciechocinek fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

To połączenie stanie się naszą wizytówką

Minimum osiem par pociągów dziennie będzie od grudnia 2025 roku kursować na zaplanowanej do modernizacji linii kolejowej Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Podpisane 21 października przez marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałek Anetę Jędrzejewską oraz reprezentującego spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe Macieja Kaczorka i burmistrza Ciechocinka Jarosława Jucewicza porozumienie między samorządem województwa, państwową spółką kolejową i samorządem miejskim najsłynniejszego polskiego uzdrowiska umożliwi, po 14 latach, powrót połączeń kolejowych na tej linii.

 

To połączenie stanie się naszą wizytówką. Chcemy zapewnić kuracjuszom najwyższą jakość usług. Do Ciechocinka będzie kursować najnowocześniejszy tabor, jakim dysponujemy. Inwestycja ma duże znaczenie nie tylko dla funkcjonowania uzdrowiska, służyć też będzie mieszkańcom naszego regionu – podkreślił podpisując dokument marszałek Piotr Całbecki.

 

Zobacz Nowe pociągi regionalne z Pesy

 

W ramach porozumienia PKP PLK deklaruje wykonanie remontu siedmiokilometrowej linii kolejowej Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, którą pociągi będą jeździć z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Oprócz przebudowy torowiska i rozjazdów Polskie Linie Kolejowe zapowiadają odnowienie peronów w Ciechocinku, Odolinie i Aleksandrowie Kujawskim, które zyskają nowe wiaty, ławki i energooszczędne oświetlenie. Zmodernizowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieci trakcyjnej. Poprawiony zostanie też poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, a na przejeździe w Nowym Ciechocinku pojawią się nowe zabezpieczenia. Inwestycja pozwoli na dojazd koleją do Ciechocinka z Torunia i Bydgoszczy.

 

Spółka kolejowa na remont przeznaczy 25 mln zł dotacji, którą otrzyma z budżetu państwa. Samorząd województwa, który rocznie na przewozy pasażerskie wydaje ponad 200 milionów złotych, sfinansuje również połączenia pasażerskie do Ciechocinka. Samorząd Ciechocinka zobowiązał się do wykonania wokół dworca infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, parkingu i elementów architektury zwiększającej bezpieczeństwo.

 

Zobacz: Konsekwentnie stawiamy na kolej

 

Wznowienie połączenia między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem to niejedyne przedsięwzięcie realizowane dzięki współpracy z PKP PLK. W 2026 roku zostaną przywrócone kolejowe połączenia pasażerskie między Rypinem a Brodnicą, co poprzedzi odbudowa stacji w Rypinie.

 

W przyszłym roku PKP PLK planuje również rozpoczęcie remontu linii kolejowych 356 i 281, co w przyszłości umożliwi przywrócenie kursów pasażerskich z Nakła przez Kcynię do Wągrowca i Poznania.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 października 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 października 2024 r.