Aktualności

W marcu wręczyliśmy seniorom z regionu 155 bransoletek życia, fot. Mikołaj Kuras
W marcu wręczyliśmy seniorom z regionu 155 bransoletek życia, fot. Mikołaj Kuras

To był dobry rok

Projekty społeczne oraz duże inwestycje. Przedsięwzięcia realizowane z myślą o młodych i starszych mieszkańcach województwa. Ważne programy rozwojowe oraz mnóstwo inicjatyw skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń w 2019 roku.

 

– Rok 2019 minął nam pod znakiem realizacji ważnych społecznie projektów, które wychodzą naprzeciw problemom i oczekiwaniom mieszkańców – lokalnych społeczności, seniorów, chorych i ich rodzin, młodych rodziców, młodzieży i osób zagrożonych wykluczeniem. Kontynuujemy rozbudowę i modernizację wojewódzkich lecznic, przygotowujemy kolejne inwestycje w jednostkach kultury,  poszerzamy naszą ofertę dla przedsiębiorców oraz proponujemy mieszkańcom aktywne formy spędzania czasu wolnego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Styczeń 2019

Ruszyły bezpłatne szkolenia językowe dla osób dorosłych z zakresu języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Z nauki do tej pory skorzystało 4 tysiące mieszkańców regionu, szkoleniami obejmiemy łącznie 10 tysięcy osób – więcej.

 

Przez cały rok mieszkańcy regionu korzystali ze współfinansowanych ze środków samorządu województwa bezpłatnych badań profilaktycznych, dzięki którym możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie między innymi raka jelita grubego, wirusowego zapalenia wątroby i tętniaka aorty brzusznej – więcej.

 

W bydgoskim Ośrodku Braille’a (jednostce samorządu województwa), w którym uczy się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniema oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zakończyło się dostarczanie nowego wyposażenia dla pracowni do nauki zawodu mechanika, montera maszyn i urządzeń, elektromechanika, ślusarza, pracownika pomocniczego obsługi hotelowej, kucharza, technika masażysty, technika tyfloinformatyka oraz technika administracji – więcej.

 

W Więcborku (powiat sępoleński) zostały otwarte dwie „czternastki”, czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w regionie powstało w sumie 31 takich placówek – więcej.

 

Przez cały rok współfinansowaliśmy badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu, fot. Tymon Markowski

Przez cały rok współfinansowaliśmy badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu, fot. Tymon Markowski

 

Luty 2019

Blisko 270 tysięcy złotych zebrano podczas IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Wsparcie trafiło do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu i Domu Pomocy Społecznej w Świeciu oraz polskiej misji charytatywnej w Zambii i ośrodka dla dzieci w zrujnowanym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo – więcej. Jubileuszowy, dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się 11 stycznia.

 

Do marszałkowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku dotarł wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji mikrochirurgicznych z zakresu okulistyki. W sierpniu szpital otrzymał na potrzeby stacji pogotowia ratunkowego trzy nowoczesne i w pełni wyposażone ambulanse  specjalistyczne, przystosowane do prowadzenia kwalifikowanej resuscytacji. Lecznica przechodzi obecnie systematyczny proces kompleksowej modernizacji  – więcej.

 

145 uzdolnionych sportowców z Kujaw i Pomorza, w tym medalistów mistrzostw świata i Europy, otrzymało roczne stypendia marszałka województwa. Stypendia w wysokości do 350 złotych miesięcznie zostały przyznane na okres dziesięciu miesięcy. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 420 tysięcy złotych. – więcej.

 

Ponad 3,5 tysiąca mieszkańców województwa wzięło udział w akcji „Poznaj region z przewodnikiem”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, podczas której możliwe było bezpłatne zwiedzanie zabytków całego regionu – więcej.

 

IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński

IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński

 

Marzec 2019

Seniorom wręczyliśmy 155 bransoletek życia, czyli nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. W ramach programu teleopieki funkcjonuje także działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Pracujemy nad programem, dzięki któremu pomoc tego typu trafi do wszystkich potrzebujących – więcej.

 

Ruszył marszałkowski fundusz eksportowy, dzięki któremu firmy z regionu uzyskują pomoc w wejściu na rynki zagraniczne. Jedno przedsiębiorstwo może uzyskać nawet 200 tysięcy euro grantu na działania eksportowe. Projekt koordynuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego – więcej.

 

1,9 tysiąca pracowitych uczniów z regionu otrzymało w tym roku szkolnym wsparcie finansowe w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych – dla uzdolnionych w dziedzinie przedmiotów ścisłych, dla prymusów zawodu oraz dla utalentowanych humanistów. Wysokość wsparcia to nawet 500 złotych miesięcznie – więcej.

 

W obecnej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego jednym z naszych priorytetów jest tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, także poprzez budowę takich placówek. Dzięki naszym działaniom powstało ponad 10 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi. Nowe żłobki i przedszkola powstały między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Świeciu, Barcinie (powiat żniński) – więcej.

 

Wręczenie bransoletek życia, fot. Mikołaj Kuras

 

Kwiecień 2019

W Operze Nova (jednostce samorządu województwa) rozpoczął się XXVI Bydgoski Festiwal Operowy, największy w Polsce przegląd najciekawszych spektakli teatrów operowych z kraju i zagranicy. Wydarzenie zainaugurowali gospodarze wykonaniem opery „Straszny dwór” Moniuszki – więcej.

 

„Flisak” – taką nazwę nosi jednostka promowa, która w tym roku połączy brzeg Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Nazwa została wybrana w konkursie dla mieszkańców regionu – więcej.

 

Ruszyły trzy programy upowszechniania sportu dla dzieci i młodzieży. Młodzi do końca roku trenowali pływanie, koszykówkę i kolarstwo. We wszystkich zajęciach uczestniczyło 11 tysięcy małych i młodych sportowców w wieku od 7 do 15 lat – więcej

 

„Straszny dwór” Moniuszki w Operze Nova

„Straszny dwór” Moniuszki w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski

 

Maj 2019

Otworzyliśmy sezon turystyczny na Kujawach i Pomorzu. W ramach majówkowego MegaWeekendu odbyło się blisko 100 wydarzeń w 31 miejscowościach naszego regionu – więcej.

 

Swoje pierwsze urodziny obchodził Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Z tej okazji odbył się pełen atrakcji festyn dla całych rodzin. Ten nowy oddział marszałkowskiego Muzeum Etnograficznego w Toruniu jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rekonstrukcją wsi z sześcioma zabytkowymi chatami i cmentarzem. Muzeum zostało także uhonorowane najważniejszym wyróżnieniem w polskim muzealnictwie Sybilla 2018   – więcej.

 

Miłośnicy dwóch kółek wzięli udział w pierwszym w 2019 roku rajdzie rowerowym z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Spotkanie inaugurujące sezon odbyło się we Włocławku. Kolejne rajdy zorganizowaliśmy w Żninie, Brodnicy, Świeciu i Toruniu – więcej.

 

Przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstanie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Wartość inwestycji, której zakończenie planowane jest rok 2022 to to blisko 37 milionów złotych. Centrum prowadzić będzie działalność badawczą i usługową w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki oraz szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego – więcej.

 

Uroczyście otwarto rozbudowaną i zmodernizowaną siedzibę Brodnickiego Centrum Caritas. Inwestycja warta blisko 7,5 miliona złotych był możliwa dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – więcej.

 

Zakończyła się gruntowna modernizacja drogi wojewódzkiej nr 554 łączącej między innymi Kowalewo Pomorskie z Golubiem-Dobrzyniem. Inwestycja kosztowała ponad 15 milionów złotych. Trasa pozwala teraz bezpieczniej i wygodniej podróżować. Inwestycja znacznie poprawiła bezpieczeństwo na tej drodze – więcej.

 

Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nasz region przez najbliższe pięć lat w Brukseli reprezentować będą Radosław Sikorski (Koalicja Obywatelska) i Kosma Złotowski (Prawo i Sprawiedliwość) – więcej.

 

Droga wojewódzka nr 544 po modernizacji, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Droga wojewódzka nr 544 po modernizacji, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

 

Czerwiec 2019

Wraz z początkiem miesiąca ruszyły zielone szkoły – pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą korzystają uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych.

 

Wyłoniliśmy laureatów dwunastej edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa „Rodzynki z pozarządówki” na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe. Przyznano 12 równorzędnych nagród finansowych. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi Stowarzyszenie Zielona Lipa (powiat aleksandrowski), OSP Wronowy (powiat mogileński) i Stowarzyszenie Różowa Wstążeczka z Bydgoszcz – więcej.

 

W hallu Urzędu Marszałkowskiego odsłonięta została instalacja zawierająca podpisy mieszkańców regionu pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości. W ceremonii odsłonięcia wzięła udział urodzona w 1917 roku torunianka Aurelia Liwińska – więcej.

 

Rozpoczęliśmy gruntowną przebudowę niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstanie Młyn Kultury, na który złożą się przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Inwestycja warta jest 21,5 miliona złotych – więcej.

 

Po raz dziewiętnasty wręczyliśmy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prestiżowe wyróżnienia przyznawane za najbardziej wartościowe dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej, społecznej i biznesowej. Wśród laureatów są 24 zasłużone osoby, zespoły i instytucje, wręczono również 33 wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi: spółka Lafarge Cement z Barcina (powiat żniński), Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Bydgoszczy, prof. dr hab. inż. Adam Gadomski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Nagrodę specjalną otrzymało Muzeum Etnograficzne w Toruniu  – więcej.

 

Zakończyła się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą. Koszt inwestycji to blisko 72 miliony złotych. Przebudowane zostały dwa odcinki trasy od Tucholi do Bysławia oraz pomiędzy miejscowościami Terespol Pomorski i Polski Konopat, gdzie znajduje się węzeł umożliwiający wjazd na powstającą trasę szybkiego ruchu S5 – więcej.

 

Młodym rodzicom wręczyliśmy pierwsze vouchery w ramach drugiej edycji programu „Aktywna Mama, aktywny Tata”. Wsparcie umożliwiło sfinansowanie w kwocie do 800 złotych opieki nad maluchami, pokrycie kosztów żłobka, opieki dziennego opiekuna lub niani. 9 stycznia rozpocznie się kolejny nabór wniosków- więcej.

 

Uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

Uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

 

Lipiec 2019

Rozpoczęliśmy modernizację i rozbudowę toruńskiego kinoteatru Grunwald. Po zakończeniu inwestycji obiekt stanie się prawdziwą architektoniczną perełką, będzie siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Inwestycja warta jest 26,5 miliona złotych  – więcej.

 

Wręczyliśmy umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach marszałkowskiego programu ochrony zabytków. Na ten cel w 2019 roku trafiło blisko 19,5 miliona złotych. Wsparcie otrzymały 194 instytucje  – więcej.

 

Rozpoczął się drugi etap prac przy budowie ronda turbinowego w Białych  Błotach (powiat bydgoski). Inwestycja poprawi bezpieczeństwo na ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 223 z Bydgoszczy w kierunku trasy ekspresowej S5. Za prace budowlane o wartości 18,6 milionów złotych odpowiada firma Kobylarnia SA – więcej.

 

Odbyło się spotkanie inaugurujące prace Rady ds. upamiętniania działalności NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej zadaniem jest upamiętnienie wkładu środowisk wiejskich w dążenie do odzyskania przez Polskę suwerenności – więcej.

 

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza skorzystali z marszałkowskich, certyfikowanych szkoleń komputerowych dla dorosłych. Z kursów zawodowych, kwalifikacyjnych i specjalistycznych prowadzonych przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego skorzystało łącznie ponad 3 tysiące osób – więcej.

 

Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald - duża scena Teatru Muzycznego

Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald – duża scena Teatru Muzycznego

 

Sierpień 2019

Dwanaście europejskich lekkoatletycznych reprezentacji wystąpiło podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które odbywały się na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Najlepsi okazali się reprezentanci Polski, którzy wyprzedzili Niemców i Francuzów. Wydarzenie było najważniejszym punktem obchodów stulecia powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – więcej.

 

Powołany został nowy skład Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Siedmioosobowe gremium przez najbliższe cztery lata będzie wspierać marszałka województwa w kreowaniu polityki społecznej, której celem jest poprawa jakości życia seniorów i wsparcie ich rodzin – więcej.

 

Kujawsko-pomorskie wojewódzkie święto plonów zorganizowaliśmy wspólnie z diecezją włocławską. Gospodarzami dożynek byli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i starosta powiatu aleksandrowskiego Lidia Zwierzchowska. Wojewódzkie święto plonów odbyło się w Ciechocinku – więcej.

 

Marszałkowska Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego uruchomiła Regionalny Fundusz Szkoleniowy, z którego korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa. Pakiet prorozwojowego wsparcia jest szansą dla firm, które przeznaczają otrzymane środki na fachowe szkolenia i studia podyplomowe pracowników oraz wsparcie doradczo-szkoleniowe dla managementu ukierunkowane na rozwój, zmianę profilu działalności i optymalizację zarządzania firmy – więcej.

 

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

 

Wrzesień 2019

Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 na skwerze przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu odbyły się wojewódzkie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – więcej.

 

W życie weszła uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To  nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy – więcej.

 

Do szkolnych ław powróciło blisko 300 tysięcy uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim (powiat włocławski), w której w maju osiemnastoletni napastnik postrzelił dwie osoby. Do większej tragedii nie doszło dzięki bohaterskiej postawie woźnego Krzysztofa Gorzyckiego, który został uhonorowany marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – więcej.

 

Odbył się XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączyli wątki tematyczne z poprzednich edycji. W ten sposób mogliśmy przenieść się do starożytnych Egiptu, Grecji i Rzymu, indiańskiej wioski czy dalekiej Japonii – więcej.

 

Wręczyliśmy tysięczną umowę o dofinansowanie w segmencie inwestycyjnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Odebrała ją Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego (powiat włocławski), prowadząca prace nad konstrukcją samojezdnego opryskiwacza dla rolnictwa. Fabryka otrzymała 2 miliony złotych  – więcej.

 

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (jednostce samorządu województwa) rozpoczął się 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali muzyki klasycznej w Polsce. Motywem przewodnim wydarzenia była muzyka wokalna z różnych stron świata – więcej.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński

Rozpoczęcie roku szkolnego w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński

 

Październik 2019

Rozpoczął się nowy marszałkowski program edukacyjny „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” skierowany do uczniów szesnastu szkół podstawowych i średnich zlokalizowanych wokół sieci kujawsko-pomorskich astrobaz. W ramach projektu 1,4 tysiąca młodych ludzi uczestniczy w zajęciach astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także warsztatach programowania spotkaniach kół astronomiczno-geograficznych – więcej.

 

Obchodziliśmy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku odbyły się wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego – więcej.

 

Przyznaliśmy tytuł Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji. W tym roku zwyciężyła Wioletta Graczyk, nauczycielka matematyki z Inowrocławia. Wyróżnienia odebrało siedemnaścioro innych pedagogów. Cała osiemnastka otrzymała nagrody finansowe: „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji” – 10 tysięcy złotych, a wyróżnieni – 5 tysięcy złotych. Zarząd województwa nagrodził też dwadzieścioro siedmioro nauczycieli zatrudnionych w wojewódzkich samorządowych placówkach oświatowych –  więcej.

 

Powołaliśmy komitet programowy obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. W gremium zasiadają historycy, szefowie instytucji kulturalnych i działacze społeczni – więcej. Na inaugurację obchodów zapraszamy już 10 stycznia – więcej.

 

Ruszyła inwestycja w kompleksie pałacowym Kronenbergów w Wieńcu w powiecie włocławskim, w którym powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny – więcej.

 

Narodowy przewoźnik lotniczy PLL LOT uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy i z Warszawy do Bydgoszczy. Maszyny LOT-u, zabierające na pokład 70 pasażerów Bombardiery Q400, latają 10 razy w tygodniu na trasie Bydgoszcz-Warszawa i 10 razy na trasie Warszawa-Bydgoszcz. Loty odbywają się codziennie, także w weekendy, samolot potrzebuje na pokonanie tej trasy 50 minut – więcej.

 

Najwyższe wojewódzkie odznaczenia, Medale Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, odebrała para bohaterów – Jolanta Piszczatowska  z Grabówca w powiecie brodnickim i Piotr Majewski z Dębowej Łąki w powiecie wąbrzeskim, którzy ryzykowali życie ratując porażonego prądem rolnika – więcej.

 

PLL LOT uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy, fot. Filip Kowalkowski

PLL LOT uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy, fot. Filip Kowalkowski

 

Listopad 2019

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje projekt utworzenia kompleksowego systemu wsparcia osób wymagających opieki długoterminowej. W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie trzech Dziennych Domów Opieki Medycznej w Świeciu, Bydgoszczy i Tucholi. Podobne domy działają w Chełmnie i Brodnicy. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – więcej.

 

Ruszył konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (jednostki samorządu województwa). Zasadniczym założeniem jest zachowanie istniejącego obiektu z jego legendarną akustyką i zbudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego, z małą salą koncertową i zapleczem dla artystów –więcej.

 

Sejmik zdecydował o obsadzeniu wakatów na stanowiskach powstałych w związku z wyborami parlamentarnymi. Przewodniczącą sejmiku została Elżbieta Piniewska, wiceprzewodniczącą – Agnieszka Kłopotek, wicemarszałkiem województwa – Zbigniew Sosnowski. Zaprzysiężeni zostali także nowi radni województwa, Marek Domżała i Paweł Zgórzyński – więcej.

 

Po raz trzynasty przyznaliśmy Stalowe Anioły – nagrody zarządu województwa dla najbardziej zaangażowanych, rzetelnych, ofiarnych i twórczych w działaniach w dziedzinie pomocy społecznej. Tym razem wręczono trzynaście nagród – dziesięć indywidualnych i trzy zbiorowe – oraz trzy wyróżnienia – więcej.

 

Podsumowaliśmy marszałkowski projekt „Umiem pływać” skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.  Zajęcia odbywały się na krytych pływalniach z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób.  W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 10 tysięcy dzieci – więcej.

 

Zakończyliśmy modernizację drogi wojewódzkiej nr 558 łączącej między innymi Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna modernizacja 7-kilometrowego odcinka pochłonęła ponad 12 milionów złotych. W ramach zadania m.in. dobudowano chodnik, zamontowano ledowe lampy hybrydowe (zasilane energią słoneczną i wiatrową), przebudowano osiem zatok autobusowych oraz zjazdy na posesję, a także zamontowano bramownicę z kamerami – więcej.

 

Sesja sejmiku podczas której wybrano nowe prezydium, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Sesja sejmiku podczas której wybrano nowe prezydium, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

 

Grudzień 2019

Pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach województwa. Od 2018 roku wręczamy im medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu ich zasług dla regionu. Do tej pory to wyróżnienie odebrało 112 nestorów. Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Stulatkowie są gośćmi specjalnymi ważnych dla nas uroczystości. W okresie przedświątecznym seniorów odwiedzili wicemarszałkowie, członkowie zarządu województwa, przewodnicząca sejmiku oraz radni, przekazując im świąteczne upominki od marszałka Piotra Całbeckiego – więcej.

 

Zakończyliśmy rozbudowę skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569 w Golubiu-Dobrzyniu. Ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej stał się znacznie płynniejszy. Prace zrealizowane przez firmę Strabag obejmowały dobudowanie dodatkowych pasów ruchu, zainstalowanie nowoczesnej sygnalizacji świetlnej, przebudowę chodników, zatoki autobusowej i zjazdów do posesji – więcej.

 

Krajeński Park Krajobrazowy w Więcborku (powiat sępoleński) buduje swoją edukacyjno-dydaktyczną. Budynek jest aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Wykonano nowy dach i elewację – więcej. Krajeński Park Krajobrazowy jest jednym z 10 parków krajobrazowych w regionie i największym parkiem krajobrazowym w Kujawsko-Pomorskiem – więcej.

 

W okresie przedświątecznych zaprosiliśmy na wyjątkowe spotkania bożonarodzeniowe. 19 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe samorządowców i parlamentarzystów. Gospodarzami wydarzenia byli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz  – więcej. 20 grudnia mieszkańcy regionu spotkali się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 podczas kolędy dla nieobecnych – więcej. Marszałek Piotr Całbecki zaprosił i podzielił się opłatkiem z podopiecznymi noclegowni, jadłodajni i instytucji pomocowych dla bezdomnych w Toruniu, Grudziądzu i Brodnicy, prowadzonymi przez Caritas diecezji toruńskiej oraz toruńskich franciszkanów z Podgórza i siostry albertynki z Bydgoszczy – więcej.  

 

Na koniec roku wręczyliśmy tysięczną umowę RPO na projekt społeczny, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Odebrali ją przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy, który wdroży program działań prozdrowotnych dla pracowników – więcej.

 

Spotkanie bożonarodzeniowe z mieszkańcami regionu podczas wigilii dla nieobecnych, fot. Andrzej Goiński

Spotkanie bożonarodzeniowe z mieszkańcami regionu podczas wigilii dla nieobecnych, fot. Andrzej Goiński

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 stycznia 2019 r.