To był dobry rok
Projekty społeczne oraz duże inwestycje. Przedsięwzięcia realizowane z myślą o młodych i starszych mieszkańcach województwa. Ważne programy rozwojowe oraz mnóstwo inicjatyw skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń w 2019 roku.
– Rok 2019 minął nam pod znakiem realizacji ważnych społecznie projektów, które wychodzą naprzeciw problemom i oczekiwaniom mieszkańców – lokalnych społeczności, seniorów, chorych i ich rodzin, młodych rodziców, młodzieży i osób zagrożonych wykluczeniem. Kontynuujemy rozbudowę i modernizację wojewódzkich lecznic, przygotowujemy kolejne inwestycje w jednostkach kultury, poszerzamy naszą ofertę dla przedsiębiorców oraz proponujemy mieszkańcom aktywne formy spędzania czasu wolnego – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Styczeń 2019
Ruszyły bezpłatne szkolenia językowe dla osób dorosłych z zakresu języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Z nauki do tej pory skorzystało 4 tysiące mieszkańców regionu, szkoleniami obejmiemy łącznie 10 tysięcy osób – więcej.
Przez cały rok mieszkańcy regionu korzystali ze współfinansowanych ze środków samorządu województwa bezpłatnych badań profilaktycznych, dzięki którym możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie między innymi raka jelita grubego, wirusowego zapalenia wątroby i tętniaka aorty brzusznej – więcej.
W bydgoskim Ośrodku Braille’a (jednostce samorządu województwa), w którym uczy się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniema oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zakończyło się dostarczanie nowego wyposażenia dla pracowni do nauki zawodu mechanika, montera maszyn i urządzeń, elektromechanika, ślusarza, pracownika pomocniczego obsługi hotelowej, kucharza, technika masażysty, technika tyfloinformatyka oraz technika administracji – więcej.
W Więcborku (powiat sępoleński) zostały otwarte dwie „czternastki”, czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w regionie powstało w sumie 31 takich placówek – więcej.
Przez cały rok współfinansowaliśmy badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu, fot. Tymon Markowski
Luty 2019
Blisko 270 tysięcy złotych zebrano podczas IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Wsparcie trafiło do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu i Domu Pomocy Społecznej w Świeciu oraz polskiej misji charytatywnej w Zambii i ośrodka dla dzieci w zrujnowanym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo – więcej. Jubileuszowy, dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się 11 stycznia.
Do marszałkowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku dotarł wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji mikrochirurgicznych z zakresu okulistyki. W sierpniu szpital otrzymał na potrzeby stacji pogotowia ratunkowego trzy nowoczesne i w pełni wyposażone ambulanse specjalistyczne, przystosowane do prowadzenia kwalifikowanej resuscytacji. Lecznica przechodzi obecnie systematyczny proces kompleksowej modernizacji – więcej.
145 uzdolnionych sportowców z Kujaw i Pomorza, w tym medalistów mistrzostw świata i Europy, otrzymało roczne stypendia marszałka województwa. Stypendia w wysokości do 350 złotych miesięcznie zostały przyznane na okres dziesięciu miesięcy. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 420 tysięcy złotych. – więcej.
Ponad 3,5 tysiąca mieszkańców województwa wzięło udział w akcji „Poznaj region z przewodnikiem”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, podczas której możliwe było bezpłatne zwiedzanie zabytków całego regionu – więcej.
IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński
Marzec 2019
Seniorom wręczyliśmy 155 bransoletek życia, czyli nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. W ramach programu teleopieki funkcjonuje także działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Pracujemy nad programem, dzięki któremu pomoc tego typu trafi do wszystkich potrzebujących – więcej.
Ruszył marszałkowski fundusz eksportowy, dzięki któremu firmy z regionu uzyskują pomoc w wejściu na rynki zagraniczne. Jedno przedsiębiorstwo może uzyskać nawet 200 tysięcy euro grantu na działania eksportowe. Projekt koordynuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego – więcej.
1,9 tysiąca pracowitych uczniów z regionu otrzymało w tym roku szkolnym wsparcie finansowe w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych – dla uzdolnionych w dziedzinie przedmiotów ścisłych, dla prymusów zawodu oraz dla utalentowanych humanistów. Wysokość wsparcia to nawet 500 złotych miesięcznie – więcej.
W obecnej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego jednym z naszych priorytetów jest tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, także poprzez budowę takich placówek. Dzięki naszym działaniom powstało ponad 10 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi. Nowe żłobki i przedszkola powstały między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Świeciu, Barcinie (powiat żniński) – więcej.
Wręczenie bransoletek życia, fot. Mikołaj Kuras
Kwiecień 2019
W Operze Nova (jednostce samorządu województwa) rozpoczął się XXVI Bydgoski Festiwal Operowy, największy w Polsce przegląd najciekawszych spektakli teatrów operowych z kraju i zagranicy. Wydarzenie zainaugurowali gospodarze wykonaniem opery „Straszny dwór” Moniuszki – więcej.
„Flisak” – taką nazwę nosi jednostka promowa, która w tym roku połączy brzeg Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Nazwa została wybrana w konkursie dla mieszkańców regionu – więcej.
Ruszyły trzy programy upowszechniania sportu dla dzieci i młodzieży. Młodzi do końca roku trenowali pływanie, koszykówkę i kolarstwo. We wszystkich zajęciach uczestniczyło 11 tysięcy małych i młodych sportowców w wieku od 7 do 15 lat – więcej
„Straszny dwór” Moniuszki w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski
Maj 2019
Otworzyliśmy sezon turystyczny na Kujawach i Pomorzu. W ramach majówkowego MegaWeekendu odbyło się blisko 100 wydarzeń w 31 miejscowościach naszego regionu – więcej.
Swoje pierwsze urodziny obchodził Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Z tej okazji odbył się pełen atrakcji festyn dla całych rodzin. Ten nowy oddział marszałkowskiego Muzeum Etnograficznego w Toruniu jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rekonstrukcją wsi z sześcioma zabytkowymi chatami i cmentarzem. Muzeum zostało także uhonorowane najważniejszym wyróżnieniem w polskim muzealnictwie Sybilla 2018 – więcej.
Miłośnicy dwóch kółek wzięli udział w pierwszym w 2019 roku rajdzie rowerowym z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Spotkanie inaugurujące sezon odbyło się we Włocławku. Kolejne rajdy zorganizowaliśmy w Żninie, Brodnicy, Świeciu i Toruniu – więcej.
Przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstanie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Wartość inwestycji, której zakończenie planowane jest rok 2022 to to blisko 37 milionów złotych. Centrum prowadzić będzie działalność badawczą i usługową w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki oraz szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego – więcej.
Uroczyście otwarto rozbudowaną i zmodernizowaną siedzibę Brodnickiego Centrum Caritas. Inwestycja warta blisko 7,5 miliona złotych był możliwa dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – więcej.
Zakończyła się gruntowna modernizacja drogi wojewódzkiej nr 554 łączącej między innymi Kowalewo Pomorskie z Golubiem-Dobrzyniem. Inwestycja kosztowała ponad 15 milionów złotych. Trasa pozwala teraz bezpieczniej i wygodniej podróżować. Inwestycja znacznie poprawiła bezpieczeństwo na tej drodze – więcej.
Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nasz region przez najbliższe pięć lat w Brukseli reprezentować będą Radosław Sikorski (Koalicja Obywatelska) i Kosma Złotowski (Prawo i Sprawiedliwość) – więcej.
Droga wojewódzka nr 544 po modernizacji, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Czerwiec 2019
Wraz z początkiem miesiąca ruszyły zielone szkoły – pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą korzystają uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych.
Wyłoniliśmy laureatów dwunastej edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa „Rodzynki z pozarządówki” na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe. Przyznano 12 równorzędnych nagród finansowych. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi Stowarzyszenie Zielona Lipa (powiat aleksandrowski), OSP Wronowy (powiat mogileński) i Stowarzyszenie Różowa Wstążeczka z Bydgoszcz – więcej.
W hallu Urzędu Marszałkowskiego odsłonięta została instalacja zawierająca podpisy mieszkańców regionu pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości. W ceremonii odsłonięcia wzięła udział urodzona w 1917 roku torunianka Aurelia Liwińska – więcej.
Rozpoczęliśmy gruntowną przebudowę niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstanie Młyn Kultury, na który złożą się przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Inwestycja warta jest 21,5 miliona złotych – więcej.
Po raz dziewiętnasty wręczyliśmy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prestiżowe wyróżnienia przyznawane za najbardziej wartościowe dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej, społecznej i biznesowej. Wśród laureatów są 24 zasłużone osoby, zespoły i instytucje, wręczono również 33 wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi: spółka Lafarge Cement z Barcina (powiat żniński), Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Bydgoszczy, prof. dr hab. inż. Adam Gadomski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Nagrodę specjalną otrzymało Muzeum Etnograficzne w Toruniu – więcej.
Zakończyła się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą. Koszt inwestycji to blisko 72 miliony złotych. Przebudowane zostały dwa odcinki trasy od Tucholi do Bysławia oraz pomiędzy miejscowościami Terespol Pomorski i Polski Konopat, gdzie znajduje się węzeł umożliwiający wjazd na powstającą trasę szybkiego ruchu S5 – więcej.
Młodym rodzicom wręczyliśmy pierwsze vouchery w ramach drugiej edycji programu „Aktywna Mama, aktywny Tata”. Wsparcie umożliwiło sfinansowanie w kwocie do 800 złotych opieki nad maluchami, pokrycie kosztów żłobka, opieki dziennego opiekuna lub niani. 9 stycznia rozpocznie się kolejny nabór wniosków- więcej.
Uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras
Lipiec 2019
Rozpoczęliśmy modernizację i rozbudowę toruńskiego kinoteatru Grunwald. Po zakończeniu inwestycji obiekt stanie się prawdziwą architektoniczną perełką, będzie siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Inwestycja warta jest 26,5 miliona złotych – więcej.
Wręczyliśmy umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach marszałkowskiego programu ochrony zabytków. Na ten cel w 2019 roku trafiło blisko 19,5 miliona złotych. Wsparcie otrzymały 194 instytucje – więcej.
Rozpoczął się drugi etap prac przy budowie ronda turbinowego w Białych Błotach (powiat bydgoski). Inwestycja poprawi bezpieczeństwo na ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 223 z Bydgoszczy w kierunku trasy ekspresowej S5. Za prace budowlane o wartości 18,6 milionów złotych odpowiada firma Kobylarnia SA – więcej.
Odbyło się spotkanie inaugurujące prace Rady ds. upamiętniania działalności NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej zadaniem jest upamiętnienie wkładu środowisk wiejskich w dążenie do odzyskania przez Polskę suwerenności – więcej.
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza skorzystali z marszałkowskich, certyfikowanych szkoleń komputerowych dla dorosłych. Z kursów zawodowych, kwalifikacyjnych i specjalistycznych prowadzonych przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego skorzystało łącznie ponad 3 tysiące osób – więcej.
Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald – duża scena Teatru Muzycznego
Sierpień 2019
Dwanaście europejskich lekkoatletycznych reprezentacji wystąpiło podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które odbywały się na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Najlepsi okazali się reprezentanci Polski, którzy wyprzedzili Niemców i Francuzów. Wydarzenie było najważniejszym punktem obchodów stulecia powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – więcej.
Powołany został nowy skład Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Siedmioosobowe gremium przez najbliższe cztery lata będzie wspierać marszałka województwa w kreowaniu polityki społecznej, której celem jest poprawa jakości życia seniorów i wsparcie ich rodzin – więcej.
Kujawsko-pomorskie wojewódzkie święto plonów zorganizowaliśmy wspólnie z diecezją włocławską. Gospodarzami dożynek byli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i starosta powiatu aleksandrowskiego Lidia Zwierzchowska. Wojewódzkie święto plonów odbyło się w Ciechocinku – więcej.
Marszałkowska Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego uruchomiła Regionalny Fundusz Szkoleniowy, z którego korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa. Pakiet prorozwojowego wsparcia jest szansą dla firm, które przeznaczają otrzymane środki na fachowe szkolenia i studia podyplomowe pracowników oraz wsparcie doradczo-szkoleniowe dla managementu ukierunkowane na rozwój, zmianę profilu działalności i optymalizację zarządzania firmy – więcej.
Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Wrzesień 2019
Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 na skwerze przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu odbyły się wojewódzkie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – więcej.
W życie weszła uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy – więcej.
Do szkolnych ław powróciło blisko 300 tysięcy uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim (powiat włocławski), w której w maju osiemnastoletni napastnik postrzelił dwie osoby. Do większej tragedii nie doszło dzięki bohaterskiej postawie woźnego Krzysztofa Gorzyckiego, który został uhonorowany marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – więcej.
Odbył się XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączyli wątki tematyczne z poprzednich edycji. W ten sposób mogliśmy przenieść się do starożytnych Egiptu, Grecji i Rzymu, indiańskiej wioski czy dalekiej Japonii – więcej.
Wręczyliśmy tysięczną umowę o dofinansowanie w segmencie inwestycyjnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Odebrała ją Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego (powiat włocławski), prowadząca prace nad konstrukcją samojezdnego opryskiwacza dla rolnictwa. Fabryka otrzymała 2 miliony złotych – więcej.
W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (jednostce samorządu województwa) rozpoczął się 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali muzyki klasycznej w Polsce. Motywem przewodnim wydarzenia była muzyka wokalna z różnych stron świata – więcej.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński
Październik 2019
Rozpoczął się nowy marszałkowski program edukacyjny „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” skierowany do uczniów szesnastu szkół podstawowych i średnich zlokalizowanych wokół sieci kujawsko-pomorskich astrobaz. W ramach projektu 1,4 tysiąca młodych ludzi uczestniczy w zajęciach astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także warsztatach programowania spotkaniach kół astronomiczno-geograficznych – więcej.
Obchodziliśmy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku odbyły się wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego – więcej.
Przyznaliśmy tytuł Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji. W tym roku zwyciężyła Wioletta Graczyk, nauczycielka matematyki z Inowrocławia. Wyróżnienia odebrało siedemnaścioro innych pedagogów. Cała osiemnastka otrzymała nagrody finansowe: „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji” – 10 tysięcy złotych, a wyróżnieni – 5 tysięcy złotych. Zarząd województwa nagrodził też dwadzieścioro siedmioro nauczycieli zatrudnionych w wojewódzkich samorządowych placówkach oświatowych – więcej.
Powołaliśmy komitet programowy obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. W gremium zasiadają historycy, szefowie instytucji kulturalnych i działacze społeczni – więcej. Na inaugurację obchodów zapraszamy już 10 stycznia – więcej.
Ruszyła inwestycja w kompleksie pałacowym Kronenbergów w Wieńcu w powiecie włocławskim, w którym powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny – więcej.
Narodowy przewoźnik lotniczy PLL LOT uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy i z Warszawy do Bydgoszczy. Maszyny LOT-u, zabierające na pokład 70 pasażerów Bombardiery Q400, latają 10 razy w tygodniu na trasie Bydgoszcz-Warszawa i 10 razy na trasie Warszawa-Bydgoszcz. Loty odbywają się codziennie, także w weekendy, samolot potrzebuje na pokonanie tej trasy 50 minut – więcej.
Najwyższe wojewódzkie odznaczenia, Medale Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, odebrała para bohaterów – Jolanta Piszczatowska z Grabówca w powiecie brodnickim i Piotr Majewski z Dębowej Łąki w powiecie wąbrzeskim, którzy ryzykowali życie ratując porażonego prądem rolnika – więcej.
PLL LOT uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy, fot. Filip Kowalkowski
Listopad 2019
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje projekt utworzenia kompleksowego systemu wsparcia osób wymagających opieki długoterminowej. W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie trzech Dziennych Domów Opieki Medycznej w Świeciu, Bydgoszczy i Tucholi. Podobne domy działają w Chełmnie i Brodnicy. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – więcej.
Ruszył konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (jednostki samorządu województwa). Zasadniczym założeniem jest zachowanie istniejącego obiektu z jego legendarną akustyką i zbudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego, z małą salą koncertową i zapleczem dla artystów –więcej.
Sejmik zdecydował o obsadzeniu wakatów na stanowiskach powstałych w związku z wyborami parlamentarnymi. Przewodniczącą sejmiku została Elżbieta Piniewska, wiceprzewodniczącą – Agnieszka Kłopotek, wicemarszałkiem województwa – Zbigniew Sosnowski. Zaprzysiężeni zostali także nowi radni województwa, Marek Domżała i Paweł Zgórzyński – więcej.
Po raz trzynasty przyznaliśmy Stalowe Anioły – nagrody zarządu województwa dla najbardziej zaangażowanych, rzetelnych, ofiarnych i twórczych w działaniach w dziedzinie pomocy społecznej. Tym razem wręczono trzynaście nagród – dziesięć indywidualnych i trzy zbiorowe – oraz trzy wyróżnienia – więcej.
Podsumowaliśmy marszałkowski projekt „Umiem pływać” skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się na krytych pływalniach z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 10 tysięcy dzieci – więcej.
Zakończyliśmy modernizację drogi wojewódzkiej nr 558 łączącej między innymi Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna modernizacja 7-kilometrowego odcinka pochłonęła ponad 12 milionów złotych. W ramach zadania m.in. dobudowano chodnik, zamontowano ledowe lampy hybrydowe (zasilane energią słoneczną i wiatrową), przebudowano osiem zatok autobusowych oraz zjazdy na posesję, a także zamontowano bramownicę z kamerami – więcej.
Sesja sejmiku podczas której wybrano nowe prezydium, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Grudzień 2019
Pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach województwa. Od 2018 roku wręczamy im medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu ich zasług dla regionu. Do tej pory to wyróżnienie odebrało 112 nestorów. Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Stulatkowie są gośćmi specjalnymi ważnych dla nas uroczystości. W okresie przedświątecznym seniorów odwiedzili wicemarszałkowie, członkowie zarządu województwa, przewodnicząca sejmiku oraz radni, przekazując im świąteczne upominki od marszałka Piotra Całbeckiego – więcej.
Zakończyliśmy rozbudowę skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569 w Golubiu-Dobrzyniu. Ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej stał się znacznie płynniejszy. Prace zrealizowane przez firmę Strabag obejmowały dobudowanie dodatkowych pasów ruchu, zainstalowanie nowoczesnej sygnalizacji świetlnej, przebudowę chodników, zatoki autobusowej i zjazdów do posesji – więcej.
Krajeński Park Krajobrazowy w Więcborku (powiat sępoleński) buduje swoją edukacyjno-dydaktyczną. Budynek jest aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Wykonano nowy dach i elewację – więcej. Krajeński Park Krajobrazowy jest jednym z 10 parków krajobrazowych w regionie i największym parkiem krajobrazowym w Kujawsko-Pomorskiem – więcej.
W okresie przedświątecznych zaprosiliśmy na wyjątkowe spotkania bożonarodzeniowe. 19 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe samorządowców i parlamentarzystów. Gospodarzami wydarzenia byli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz – więcej. 20 grudnia mieszkańcy regionu spotkali się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 podczas kolędy dla nieobecnych – więcej. Marszałek Piotr Całbecki zaprosił i podzielił się opłatkiem z podopiecznymi noclegowni, jadłodajni i instytucji pomocowych dla bezdomnych w Toruniu, Grudziądzu i Brodnicy, prowadzonymi przez Caritas diecezji toruńskiej oraz toruńskich franciszkanów z Podgórza i siostry albertynki z Bydgoszczy – więcej.
Na koniec roku wręczyliśmy tysięczną umowę RPO na projekt społeczny, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Odebrali ją przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy, który wdroży program działań prozdrowotnych dla pracowników – więcej.
Spotkanie bożonarodzeniowe z mieszkańcami regionu podczas wigilii dla nieobecnych, fot. Andrzej Goiński
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
3 stycznia 2019 r.