Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Teleopieka – już wkrótce dla wszystkich potrzebujących

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu dedykowanego seniorom. W styczniu bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy – otrzyma kolejnych 150 osób (nabór skończył się 31 października), a wiosną co najmniej 3000 potrzebujących. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, tel. 56 657 14 69

 

– Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, na której, wiemy to z przeprowadzonych badań, większości seniorów zależy. Rozbudowa systemu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

Marszałkowski system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach – mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Pierwszym, pilotażowym etapem programu objęliśmy 55 starszych osób w całym regionie.

 

 

W styczniu grupa ta powiększy się o kolejnych 150 osób, wyłonionych w wyniku zakończonego już naboru, prowadzonego przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Otrzymają nowszy model bransoletek, który umożliwia też kontakt głosowy ze wskazaną osobą, np. członkiem rodziny, za pomocą jednego przycisku.

 

Duży program teleopiekuńczy uruchomimy wiosną. Zakładamy, że obejmiemy nim praktycznie wszystkich potrzebujących. W partnerstwie z gminami, kierując się kluczem proporcjonalności (w odniesieniu do liczby mieszkańców) rozdysponujemy 3000 bransoletek. To gminy będą odpowiadać za rekrutację, będę też ponosić część kosztów (15 złotych miesięcznie za jednego uczestnika). Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do naszego systemu. System ten będzie działał w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną.

 

 

Uruchomimy dedykowany teleopiece wolontariat osób młodych, oparty o harcerzy z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Będą pomagać starszym paniom i panom w kwestiach związanych z obsługą sprzętu. 

 

Na zdjęciach poświęcona teleopiece konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego (9 października). Podczas spotkania z dziennikarzami gospodarzowi województwa towarzyszyli dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor ROPS Adam Szponka, wicedyrektor Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Tomasz Pasikowski i Nikodem Dolata ze Związku Harcerstwa Polskiego. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2018 r.

 

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKP