Aktualności

W ubiegłorocznej edycji „Sztuki wyboru” zwyciężyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, fot. Filip Kowalkowski
W ubiegłorocznej edycji „Sztuki wyboru” zwyciężyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, fot. Filip Kowalkowski

„Sztuka wyboru” – warsztaty filmowe dla młodzieży

Od czwartku do niedzieli (14-17 czerwca) w Toruniu i Bydgoszczy odbywa się druga tura warsztatów filmowych dla młodzieży w ramach tegorocznej edycji programu profilaktyczno-edukacyjnego „Sztuka wyboru”. Uczniowie kujawsko-pomorskich liceów i gimnazjów, by poznać tajniki tworzenia obrazów filmowych, spotkają się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej i studiu bydgoskiej firmy BlackFish, zajmującej się produkcją filmową. Pierwsza tura warsztatów odbyła się w ubiegłym tygodniu (7-10 czerwca).

 

Lista placówek uczestniczących w projekcie.

 

 „Sztuka Wyboru” to skierowany do gimnazjalistów i licealistów ze szkół z regionu projekt, który poprzez cykl warsztatów filmowych i artystycznych ma zwrócić uwagę młodzieży na zagrożenia szczególnie niebezpieczne dla ich środowiska rówieśniczego. Przedsięwzięcie ma formę konkursu. Autorzy najlepszych filmów, stworzonych samodzielnie po warsztatach, nagradzani są na uroczystej gali, odbywającej się co roku w trakcie festiwalu Camerimage. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Kamera! Akcja! Reakcja!”.

Dzięki warsztatom teoretycznym i praktycznym, prowadzonym przez uznanych polskich filmowców oraz pracy z kamerą filmową, młodzież ma okazję nie tylko poznać tajniki zawodu filmowca, ale także samodzielnie opowiedzieć o najpoważniejszych problemach swojego pokolenia.  Warsztaty filmowe uzupełnia część edukacyjna, prowadzona przez policyjnych specjalistów ds. profilaktyki uzależnień.

Do współpracy przy projekcie zapraszani są twórcy polskiego filmu. W tegorocznej edycji gośćmi warsztatów będą: Janusz Chabior, Wojciech Mecwaldowski, Jerzy Górski, Krzysztof Szpetmański, Bartosz Piotrowski, Barbara Białowąs, Janusz Martyn, Michał Jaskulski, Marceli Gawryś, Marek Skrzecz, Kacper Sędzielewski, Barbara Zapolska, Marcin Janos – Krawczyk, Jarosław Barzan, Aleksander Kozłowski.

 

Z uwagi na wieloaspektowość problemu, realizacja „Sztuki wyboru” zastała zaplanowana na kilka lat. Pierwsza edycja programu była ukierunkowana na przeciwdziałanie zjawisku zażywania środków odurzających. Druga edycja dotyczyła profilaktyki zachowań agresywnych występujących wśród młodzieży. Trzecia edycja była poświęcona problemowi nadużywania i uzależnienia młodzieży od komputera oraz internetu. Czwarta edycja programu ponownie poruszyła problem zagrożeń środkami psychoaktywnymi stąd tytuł „Kręcę na trzeźwo”, piąta dotyczyła bezpieczeństwa podczas wakacji, a tytuł szóstej, ubiegłorocznej to również „Kamera, akcja, reakcja”.

 

Program „Sztuka wyboru” jest realizowany we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Fundacją Tumult.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 czerwca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2018 r.