Narodowe Święto Niepodległości (dużo zdjęć)
Obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewódzkie uroczystości patriotyczne odbyły się w Bydgoszczy i Toruniu, a liczne imprezy okolicznościowe w wielu miejscach w całym regionie. Mieszkańców województwa i naszych gości zaprosiliśmy też na oraz wydarzenia związane z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. 11 listopada przed Urzędem Marszałkowskim odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej ten wyjątkowy jubileusz.
Na wojewódzkie uroczystości w Bydgoszczy zapraszali marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. Dariusz Łukowski. Niedzielne (11 listopada) wydarzenia rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w bydgoskiej katedrze. Następnie, po przemarszu pod pomnik Wolności, odbyły się uroczystość patriotyczna oraz koncert orkiestry wojskowej.
Obchody w Bydgoszczy to także między innymi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rekonstrukcje historyczne, bieg niepodległości i rajd rowerowy. W programie niedzielnych wydarzeń na Wyspie Młyńskiej znalazły się i koncerty i występy artystyczne, parady, konkurs, pokaz strojów z 20-lecia międzywojennego oraz prezentacja zabytkowych samochodów z czasów II RP.
Więcej o obchodach w Bydgoszczy.
Organizatorami toruńskich obchodów byli marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk. Pierwszym wydarzeniem było piątkowe (9 listopada) otwarte spotkanie z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM, płk. Piotrem Gąstalem w Ratuszu Staromiejskim. W sobotę (10 listopada) odbył się wieczorny apel pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego, przy pochodniach oraz z pokazem sztucznych ogni. W uroczystości uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.
- Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas apelu (audio)
- Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas apelu (tekst)
Niedzielne (11 listopada) uroczystości w Toruniu rozpoczęły się przed Urzędem Marszałkowskim ceremonią odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, z udziałem samorządowców, kombatantów, żołnierzy, strażaków, harcerzy i innych zaproszonych gości. Przed gmachem urzędu stanął 1,7-metrowy granitowy blok, na którym znalazła się treść jubileuszowej deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości (więcej o akcji zbierania podpisów pod deklaracją). Czytaj też: Rok dla niepodległej.
W programie toruńskich wydarzeń znalazły się także uroczystości złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1, pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. W południe odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Uczestniczyliśmy też w pikniku patriotycznym na Rynku Nowomiejskim z defiladą historyczną, militarną wioską historyczną, poczęstunkiem wojskową grochówką, niepodległościowym escape roomem, prezentacją pojazdów wojskowych oraz koncertami, muzyki 20-lecia międzywojennego i fortepianowym, „Polskie melodie”. O 13.30 wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci zaprosiliśmy na warsztaty plastyczne do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Program toruńskich obchodów.
Włocławskie uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 11 listopada pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Wolności. Zgromadzeni przemaszerowali, ze 100-metrową flagą państwową, do katedry, gdzie odbyły się koncert Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ i, w samo południe, msza święta za Ojczyznę pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa. Wieczorem w Centrum Kultury „Browar B.” odbył się koncert polskich pieśni i piosenek w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej. Włocławianie uczestniczyli też w wydarzeniach towarzyszących – otwarciu wystawy poświęconej dziejom diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej w Muzeum Diecezjalnym i koncercie fortepianowym „Polska Chopina” w wykonaniu Jana Przepałkowskiego, a także Apelu Jasnogórskim (10 listopada). Na 18 listopada zaplanowano koncert Filharmonii Narodowej we włocławskiej katedrze (godzina 19).
Na niedzielne obchody w Grudziądzu złożyły się msza święta w bazylice kolegiackiej św. Mikołaja, uroczystość patriotyczna na Rynku pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, pikniki historyczne w Twierdzy Grudziądz i Forcie Wielka Księża Góra oraz recital pieśni polskich „W cieniu polskiej wierzby” w muzeum. Więcej informacji
11 listopada świętowano też w Inowrocławiu. Odbyły się msza święta w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich i manifestacja patriotyczna.
W obchody Narodowego Święta Niepodległości wpisywała się także doroczna uroczysta kolacja (9 listopada) wydana przez marszałka Piotra Całbeckiego oraz przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera na cześć osób zasłużonych dla niepodległości i patriotycznej tradycji Ojczyzny. Wśród uczestników spotkania w Przysieku byli m.in. rówieśnicy niepodległej, czyli osoby, których osobiste losy zbiegły się z historią odrodzonej ojczyzny (więcej).
Czytaj też:
- W Narodowe Święto Niepodległości spotkajmy się z kulturą
- Rok dla Niepodległej
- Wizyta przedszkolaków w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
- Tobie, Polsko!
- Niepodległa oczami dzieci i młodzieży
- „Poradnik świętowania” (przygotowany z okazji Święta Niepodległości w 2014 roku)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
6 listopada 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r.