Stulecie „Siódemki”
Bydgoski Szczep Siódmych Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Związku Harcerstwa Polskiego „Zielona Siódemka” świętuje stulecie istnienia i nieprzerwanej działalności. Patronat honorowy nad obchodami jubileuszowymi objął marszałek Piotr Całbecki; „Siódemka” została też odznaczona Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas sobotnich (12 czerwca) głównych uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Ten harcerski jubileusz wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i stulecia powrotu Pomorza do macierzy. Wpisuje się szczególnie, bo wojenne roczniki „Siódemki” czynnie walczyły o Polskę, a współczesne kultywują patriotyczną tradycję, kształtując w tym duchu kolejne pokolenia druhen i druhów. Harcerze zawsze stają na wysokości zadania, czego dowody mamy i współcześnie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Po mszy harcerskiej zasłużeni i wyróżniający się harcerze i działacze środowiskowi odebrali odznaczenia i wyróżnienia. – Niech jubileusz stulecia bydgoskiej „Zielonej Siódemki” przypomni nam dorobek całego przedwojennego harcerstwa, dorobek setek instruktorów, wychowawców i działaczy, którym nasze miasto i region zawdzięczają wychowanie dziesiątek tysięcy młodych ludzi na dzielnych patriotów i prawych obywateli. Dziś na szczęście mamy już niepodległą Polskę i nie trzeba przelewać krwi w jej obronie. Życzę Wam, aby niezależnie od tego, na jakim mundurze nosić będziecie krzyże i lilijki, harcerstwo było dla was ważną szkołą postawy obywatelskiej i drogowskazem w podejmowaniu życiowych decyzji: zawsze na rzecz wspólnej pracy i służby dla dobra naszego Narodu i Państwa – mówił zwracając się do zebranych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Na bogatą tradycję szczepu składają się m.in. przedwojenne wodniackie korzenie, piękna konspiracyjna karta z czasów drugiej wojny światowej, sukcesy sportowe kolejnych roczników. Obecnie siódemkowe środowisko tworzą zuchy, harcerze, harcerze starsi, instruktorzy i seniorzy.
Program obchodów, do których „Siódemka” przygotowywała się od wielu miesięcy i których organizację wsparł finansowo samorząd województwa, obejmuje także m.in. okolicznościowe publikacje, wystawę obrazującą historię i dorobek szczepu, wmurowanie tablic pamiątkowych na gmachu Copernicanum (obecna siedziba) i budynku Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej (miejsce pierwszej zbiórki siódemkarzy) oraz tematyczny program telewizyjny w paśmie TVP 3 Bydgoszcz. Po szczegóły odsyłamy na stronę internetową szczepu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 czerwca 2021 r.