Wiejski jarmark w sercu Torunia
Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki – w piątek (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedawało warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.
– Jest to jedna z form promocji kujawsko-pomorskiego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego. W ten sposób pomagamy nie tylko naszym producentom, ale też propagujemy zdrową żywność – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Gospodarz województwa zapowiedział utworzenie miejsca, w którym regionalne wyroby będzie można zakupić przez cały rok. Projekt będzie finansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, budżetu województwa i grantu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zadebiutuje za półtora roku w Przysieku.
Podczas naszego jarmarku mieszkańcy mogli skosztować ciepłych dań kuchni regionalnej. Czernina, pierogi z gęsiną i kapustą czy barszcz czerwony z pasztecikiem to tylko niektóre z przysmaków czekających na odwiedzających. Jarmark cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Już po godzinie na niektórych stoiskach brakowało produktów. Odwiedzający opuszczali plac przed Urzędem Marszałkowskim z torbami pełnymi lokalnych przysmaków.
Zdrowe słodkości w postaci różnorodnych miodów były dostępne przy stoiskach:
– „Pasieka przy Forcie” Cezarego Maćczaka z Kijewa Królewskiego (powiat chełmiński),
– „Pasieka Rodzinna” Jacka i Tomasza Paulów z Gniewkowa (powiat inowrocławski),
– „Kraina Skrwy Manufaktura Zdrowia” Agnieszki Pawłowskiej (powiat rypiński).
Sery różnego rodzaju można było znaleźć na stoiskach:
– „Serowar na Pałukach” Wojciecha Cieślewicza z Jadowników Bielskich (powiat żniński),
– „KozieŁawy” Emilii i Krzysztofa Witkowskiego (powiat rypiński).
Różnorodne warzywa, przetwory warzywne i owocowe oferowali:
– „Ogrody Joli” Marii Wiśniewskiej-Staszak z Mlewa (powiat golubsko-dobrzyński),
– „Folwark Warzyn” Michała Sędłaka (powiat inowrocławski),
– „Ekologiczne Gospodarstwo Zielarskie Wróbel” z Gołotów (powiat chełmiński),
– „Gospodarstwo Sadownicze E.M. Chabowscy” ze Strzelec Górnych (powiat bydgoski)
Wyroby mięsne, wśród których znajdą się wędliny i pasztety, oferowali:
– Monika i Marcin Błaszczyk (Szonowo, powiat grudziądzki),
– Stanisław Wzorek (Zelgno-Bezdół, powiat toruński),
– „U Doroty” Dorota i Franciszek Słomkowscy (Murczyn, powiat żniński).
– Mirosława i Bogdan Liczbik z Trzebcza Szlacheckiego (powiat chełmiński).
Dostęp do zdrowych olejów zapewniało rodzinne Gospodarstwo Rolne MajFarma (Krusza Duchowna, powiat inowrocławski), a gospodarstwo EKO-MŁYN Kazimierza Jachymskiego z Dziewierzewa (powiat nakielski) umożliwiło zakup mąk i kasz. Do stoiska OL-MAT z Kruszwicy (powiat inowrocławski) zaprosiliśmy miłośników ryb w occie.
Do degustacji dostępne były także owoce z Gospodarstwa Sadowniczego Mądrzejewscy (powiat chełmiński) oraz Gospodarstwa Sadowniczo-Szkółkarskiego Andrzej i Maciej Grochowalscy (powiat brodnicki).
Świeże wyroby wytwarzane tradycyjnymi metodami będą możliwe do zakupienia także w sklepie internetowym Lokalna Żywność. Internetowe okienko zakupowe zostanie otwarte 20 października. Szczegóły dotyczące zamawiania żywności dostępne w zakładce Gdzie odebrać
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 października 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 18 października 2021 r.