Sesja sejmiku województwa
Podczas środowego (7 lutego) posiedzenia sejmik województwa uczcił pamięć wybitnych działaczy chłopskich, Wincentego Witosa, który był jednym z ojców odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski, i Piotra Bartoszcze, zamordowanego w 1984 roku lidera rolniczej „Solidarności”. Nową wiceprzewodniczącą sejmiku (w związku z wygaśnięciem mandatu Łukasza Krupy, który objął stanowisko wiceprezydenta Bydgoszczy) została wybrana radna Katarzyna Lubańska. Jednogłośnie przyjęto apel do regionalnego dyrektora Lasów Państwowych w Toruniu o podjęcie pilnych działań na rzecz kontynuowania budowy drogi ekspresowej S10.
Apel dotyczący S10 jest związany z decyzją toruńskiej Dyrekcji Lasów o wstrzymaniu prac przygotowawczych przy budowie ekspresówki na odcinku Emilianowo – Solec Kujawski, szczególnie niebezpiecznym i nazywanym „drogą śmierci”. W dokumencie podkreślono, że każda zwłoka w realizacji tej inwestycji może mieć skutek w postaci kolejnych tragedii.
– Postawa Piotra Bartoszcze jest przykładem niezwykłego heroizmu i męstwa. Mamy prawo i obowiązek o tym pamiętać i być dumnymi, że był synem naszej ziemi. Jest to ważne szczególnie dziś, kiedy rolnicy znowu walczą o swoje prawa i domagają się, by ich ciężka praca była uznawana za ważną. I nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też kulturowych. Nasze rolnictwo jest oparte o małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a te w obecnej sytuacji są zagrożone – mówił w marszałek Piotr Całbecki, który w emocjonalnym wystąpieniu przywołał postać ojca, także działacza chłopskiego zaangażowanego w niezależne i podziemne struktury rolniczej Solidarności. Piotra Bartoszcze, chłopskiego bohatera, wspominali też w bardzo osobistych wypowiedziach radni Adam Banaszak i Ewa Mes. Mówcy podkreślali, że sercem są w Inowrocławiu, gdzie tego dnia odsłonięto jego pomnik.
Zobacz:
Gośćmi posiedzenia byli przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP – Krzysztof Iwaniuk, Jacek Brygman i Leszek Świętalski – którzy przybyli do Torunia by spotkać się z marszałkiem Piotrem Całbeckim w ramach konsultacji przed opracowaniem opinii Europejskiego Komitetu Regionów na temat przyszłości unijnej wspólnej polityki rolnej.
Zobacz Europejska wspólna polityka rolna: trzeba słuchać opinii rolników
Sejmik zatwierdził zmiany w tegorocznym budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej 2024–2039. Nowelizacja budżetu (i w konsekwencji prognozy) jest związana m.in. z realizacją prowadzonych przez samorząd województwa przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych w ramach naszych programów regionalnych obecnej i poprzedniej perspektywy. Dochody województwa rosną do 1,9 mld złotych (o 132 mln złotych), wydatki do 2 mld złotych.
Zgromadzenie zdecydowało też o kolejnej transzy pomocy humanitarnej dla Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie – milion złotych przeznaczamy na zakupy sprzętu medycznego i materiałów opatrunkowych, które trafią do Chmielnickiego Szpitala Obwodowego.
Sejmik zaakceptował zmiany w zasadach przyznawania nauczycielom szkół prowadzonych przez samorząd województwa niektórych dodatków do pensji. Chodzi m.in. o podwyższenie stawek dodatków za pracę w trudnych warunkach dla nauczycieli prowadzących zajęcia praktycznej nauki zawodu w szkołach specjalnych (z 10 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
6 lutego 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024 r.