Są żywą kroniką naszej historii
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył w środę (15 września) wizytę pani Ludwice Bączyk, należącej do Związku Sybiraków nestorce z Bydgoszczy, której wręczył marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona uhonorowanych medalem ze specjalnej edycji dołączyła także pani Helena Pawłowska, mieszkanka Chełmży w powiecie toruńskim, która słynie wśród sąsiadów i rodziny ze swoich słodkich wypieków. Medal przekazał jej wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ludwika Bączyk urodziła się 10 września 1921 roku w Makowie Mazowieckim (województwo mazowieckie), a gdy ukończyła 15 lat razem z rodziną przeprowadziła się do Hancewicz (obecnie Białoruś). Podczas drugiej wojny światowej z powodu działalności politycznej rodzeństwa została z rodziną wywieziona na Syberię, do Kamienia nad Obem (Rosja), gdzie do 1946 roku brała udział w ciężkich pracach przymusowych. Większość jej rodziny nie przetrwała trudnych obozowych warunków. Po wojnie zamieszkała z bratem w Bydgoszczy. Ukończyła kurs pedagogiczny i rozpoczęła pracę w przedszkolu. Po wyjściu za mąż pomagała w prowadzeniu rodzinnego warsztatu szewskiego. Przez wiele lat opiekowała się chorą teściową, a później mężem. Obecnie mieszka w Bydgoszczy i chętnie pomaga innym.
Helena Pawłowska przyszła na świat 2 sierpnia 1921 roku w Głuchowie (powiat toruński). Razem z pięciorgiem rodzeństwa dorastała w Chełmży, w której do dziś mieszka. W czasie drugiej wojny światowej została przydzielona do przymusowych robót w gospodarstwie rolnym w Warszewicach (powiat toruński), a później w okolicach Grudziądza. Podczas okupacji straciła matkę. W 1943 roku wyszła za mąż. Po wojnie pozostała w rodzinnym mieście, gdzie pracowała w banku, a później w cukrowni. Zawsze była bardzo rodzinną osobą, która troszczyła się o najbliższych. Wychowała czworo dzieci i chętnie opiekowała się czworgiem wnucząt. Ma także czworo prawnucząt.
- Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 205 osób
- Akcję prowadzimy od 2018 roku
- Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
- Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
16 września 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2021 r.