Urszula Kowalska
Przyszła na świat w Borach Tucholskich, a później przez lata mieszkała z rodziną w leśniczówce na terenie Wielkopolski. Do naszego regionu powróciła pod koniec lat siedemdziesiątych i zamieszkała w Świeciu.
Urszula Kowalska urodziła się 23 lipca 1921 roku w Klonowie (powiat tucholski). Pochodzi z rodziny ziemiańskiej, jej rodzice Zofia i Paweł Friese dzierżawili ziemię i prowadzili lokalną pocztę oraz sklep wielobranżowy. W Klonowie dorastała razem z bratem i trzema siostrami, a po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej kontynuowała naukę powszechną w Koronowie (powiat bydgoski) i Bydgoszczy.
Początek drugiej wojny światowej był trudnym czasem dla młodej kobiety, której przyszłego teścia rozstrzelano w odwecie za pożar pobliskiego niemieckiego gospodarstwa. Pomordowanych w tym czasie Polaków upamiętnia dziś pomnik na Rudzkim Moście w Tucholi. Resztę okupacji pani Urszula spędziła w rodzinnym Klonowie, szczęśliwie unikając represji.
W 1946 roku wyszła za Piotra Kowalskiego, leśnika, z którym zamieszkała w leśniczówce w Piłce (województwo wielkopolskie). Zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem czworga dzieci (dwóch synów i dwóch córek). Po nagłej śmierci męża powróciła w rodzinne strony i w 1978 roku zamieszkała w Świeciu.
Na emeryturze pomagała w wychowywaniu wnuków, chętnie czytała i wybierała się na spacery. Zawsze była ciekawa świata i interesowały ją zachodzące w nim zmiany. Jest skromną i bardzo pogodną osobą, którą cechuje duża otwartość w stosunku do ludzi. Ma dziewięcioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt. Od kilku miesięcy jest pensjonariuszką Domu Seniora w Grudziądzu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Lipiec 2021 r.