Paulina Szczygielska
Paulina Szczygielska urodziła się 29 września 1921 roku w miejscowości Wołczków koło Mariampola w powiecie stanisławowskim, na terenach dzisiejszej Ukrainy. Młodość to dla pani Pauliny straszny czas. To wspomnienia mordów ludności Kresów, których była świadkiem i w czasie których zginęli jej bliscy. Przeżyła ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich nazwane dziś przez historyków „rzezią wołyńską”. Szacuje się, że brutalnie zamordowanych zostało wówczas nawet 60 tysięcy Polaków.
W 1945 roku wraz z rodzicami i bratem Janem jako repatrianci zostali przesiedleni do wsi Chwarstnica w obecnym województwie zachodniopomorskim. Rok później poślubiła Kacpra Szczygielskiego i wraz z nim zamieszkała we wsi Złotowo w powiecie żnińskim. Małżeństwo prowadziło wspólnie gospodarstwo rolne, a pani Paulina zajmowała się również domem i opieką nad trojgiem synów i córką.
Bliscy i znajomi podkreślają, że jubilatka jest bardzo ciepłą i przyjazną osobą. Niezwykle pomocną, która w życiu zawsze stawiała dobro innych na pierwszym miejscu. Żywo interesowała się historią i polityką. Bardzo lubiła czytać książki.
Doczekała się ośmiorga wnucząt – trzech wnuczek i pięciu wnuków, a także trzynaściorga prawnucząt.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Październik 2021 r.