Mieczysława Rataj
Z pasją poświęcała się zawsze pracom w swoim ogrodzie i kwiatom, za które była wielokrotnie nagradzana. Jest towarzyską i otwartą osobą, przez lata dbającą o rodzinne gospodarstwo i dom. Doczekała się licznej, wielopokoleniowej rodziny.
Mieczysława Rataj urodziła się 28 lutego 1921 roku w położonej nad Jeziorem Ostrówieckim Chomiąży Księżej (powiat żniński), jako pierwsze dziecko Wiktorii i Piotra Mazurków. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, w którym wychowywała się wraz z młodszym bratem. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskich Jadownikach Rycerskich. W wolnych chwilach pomagała rodzicom w pracach polowych i czytała książki.
Podczas drugiej wojny światowej razem z rodziną została przesiedlona w okolice Garwolina pod Warszawą, gdzie pracowała w gospodarstwie ogrodniczym. W czasie wysiedlenia zmarł jej ojciec, a brata wysłano na roboty przymusowe do Niemczech. Po wojnie razem z matką powróciła do rodzinnej miejscowości.
W 1950 roku stanęła na ślubnym kobiercu ze Stanisławem Ratajem. Wspólnie zamieszkali w położonym nieopodal Kierzkowie. Doczekali się czworga dzieci, trzech córek i syna. Przez lata pani Mieczysława prowadziła wspólnie z mężem gospodarstwo rolne i zajmowała się domem. Zadbała o wykształcenie dzieci, jedna z córek przez lata była nauczycielką biologii, dwie są ekonomistkami. Syn poszedł w ślady rodziców i zajmuje się rolnictwem.
Po śmierci męża przeszła na emeryturę. Jej pasją zawsze była praca w ogrodzie, w którym hodowała kwiaty. Za swoje uprawy była wielokrotnie nagradzana. Udzielała się także w lokalnym kole gospodyń wiejskich. Obecnie chętnie czyta gazety i ogląda programy informacyjne. Jest towarzyską i rodzinną osobą, która doczekała się ośmiorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Maj 2021 r.