Kazimiera Agata Raszka
Kazimiera Agata Raszka od zawsze dużą wagę przywiązywała do edukacji swoich trzech synów i licznych wnuków, którymi opiekowała się po przejściu na emeryturę. Doczekała się dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt chętnie odwiedzających swoją babcię i prababcię.
Urodziła się 18 marca 1921 roku w Skaszynie (powiat włocławski) jako córka Apolonii i Władysława Berdzińskich. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, na którym wychowywała się wraz z dwoma braćmi i dwiema siostrami. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskiej Izbicy Kujawskiej, a później pomagała rodzinie w prowadzeniu gospodarstwa.
Na początku drugiej wojny światowej wspólnie z rodzicami przeprowadziła się do najstarszej siostry mieszkającej w Witowie (powiat radziejowski), a następnie do niedalekich Osięcin, gdzie rodzina zamieszkała w opuszczonym młynie. Wkrótce przenieśli się do Radziejowa, a pani Kazimierza rozpoczęła pracę w sklepie. Dzięki znajomości języka niemieckiego, którego nauczyła się w czasie trwającej okupacji po zamknięciu sklepu udało się jej otrzymać pracę w restauracji w Ciechocinku, gdzie pozostała do końca wojny.
Po wojnie wspólnie z rodzicami powróciła do Skaszyna. W 1949 roku poślubiła Wincentego Sudomira, rolnika z pobliskiego Rzegocina (powiat włocławski), gdzie wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne i wychowywała trzech synów. Jej mąż zmarł w 1960 roku. Dwa lata później ponownie stanęła na ślubnym kobiercu razem z Wacławem Raszką, z którym dalej prowadziła gospodarstwo. W 1976 roku ziemie przejął najmłodszy syn Andrzej.
Na emeryturze zajmowała się wnukami, a w wolnych chwilach chętnie dziergała na drutach i czytała książki. Lubi słuchowiska radiowe, zwłaszcza „ Matysiakowie” i „ W Jezioranach”. Interesuje się wydarzeniami z kraju i codziennie czyta gazety oraz różne czasopisma. Jest bardzo uporządkowaną i zawsze pełną elegancji osobą, która lubi spędzać czas ze swoimi wnukami.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Marzec 2021 r.